fot. twitter.com

Rzecznik generalny TSUE: Węgierska ustawa dotycząca finansowania organizacji obywatelskich niezgodna z prawem

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, że węgierska ustawa dotycząca finansowania organizacji obywatelskich z zagranicy jest niezgodna z prawem. Rząd Węgier chciał przez wprowadzenie tego prawa powstrzymać wpływy George’a Sorosa.

Sprawa ma swój początek w 2017 roku. Wówczas Węgry wprowadziły ustawę, która miała zapobiegać finansowaniu organizacji obywatelskich nielegalnymi pieniędzmi z zagranicy. W ten sposób rząd chciał powstrzymać wpływy George’a Sorosa, który za pomocą przekazywanych pieniędzy dla organizacji wymuszał, aby te pomagały nielegalnym imigrantom dostać się do Europy. Ustawa wymuszała, aby organizacje pozarządowe podawały nazwiska i dane zagranicznych darczyńców, od których wsparcie wynosi co najmniej 1,5 tys. euro. Te informacje miały być upublicznione w internecie. Sprawą zajęła się Komisja Europejska.

We wtorek rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię.

„Ustawa narusza zasadę swobodnego przepływu kapitału, jak i szereg praw chronionych Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej, w tym prawo do poszanowania życia prywatnego, ochrony danych osobowych i wolności zrzeszania się” – poinformował Manuel Campos SánchezBordona, rzecznik generalny TSUE.

Jak stwierdził rzecznik TSUE, prawa Unii Europejskiej są wystarczające w dziedzinie walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, więc odrębna ustawa węgierska nie jest konieczna. Opinia wydana przez rzecznika jest wstępem do wyroku Trybunału. Sędziowie mogą się z nią zgodzić lub wydać inne orzeczenie.

 

TV Trwam News

drukuj