Marszałek Sejmu Marek Kuchciński z wizytą na Węgrzech

Od spotkania z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koverem marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozpoczął w czwartek oficjalną dwudniową wizytę na Węgrzech. Współpracy w Europie Środkowej dotyczyła rozmowa z szefem dyplomacji Węgier Peterem Szijjarto. Przewidziane są także spotkania marszałka Kuchcińskiego z prezydentem Węgier Janosem Aderem i z premierem Viktorem Orbanem.

Jak poinformowano na stronie internetowej Sejmu, Marek Kuchciński i Laszlo Koever rozmawiali m.in. o perspektywach rozwoju szczególnych relacji polsko-węgierskich na poziomie parlamentarnym. Jednym z głównych tematów spotkania było również wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz, w miarę możliwości, w szerszym wymiarze uwzględniającym kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Tematem rozmów był także przyszły kształt Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście europejskiej polityki migracyjnej i propozycji Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowej relokacji migrantów napływających do Europy oraz prac nad umową handlową między UE a Stanami Zjednoczonymi. Rozmówcy zwracali uwagę na potrzebę szerokiej dyskusji o tych sprawach i konieczność respektowania suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej. Politycy zgodnie uznali również, że zbliżające się spotkanie przewodniczących parlamentów państw UE w Luksemburgu będzie dobrą okazją do dyskusji na powyższe tematy.

Po spotkaniu, w obecności mediów, marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego parlamentu wspólnie podpisali list skierowany do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Pedro Agramunta w sprawie możliwości przybliżenia innym krajom wspólnej historii Polski i Węgier – obchodów rocznicowych 1956 r. – poprzez prezentację wystawy „Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956”. Ekspozycja została przygotowana przez polski Instytut Pamięci Narodowej przy współudziale Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz węgierski Instytut Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

PAP/RIRM

drukuj