Fot. PAP/EPA

Rada Europy ws. monitorowania Węgier

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu będzie debatować nad wprowadzeniem procedury monitorowania Węgier.

Takie działania są niedopuszczalne – akcentuje poseł Witold Waszczykowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Według ekspertyz Komisji Weneckiej, dokonane przez partię Fidesz zmiany węgierskiej konstytucji, są sprzeczne z europejskimi standardami. Zarzuty, dotyczą m.in. marginalizowania Trybunału Konstytucyjnego, karania bezdomnych za koczowanie w centrum miasta oraz zwrotu pieniędzy za studia, jeśli absolwent nie podejmie pracy w kraju.

– W demokratyczny sposób władzę na Węgrzech zdobyła partia Orbana. Partia ta ma absolutną legitymację demokratyczną, aby sprawować rządy. W powszechnej opinii, w Europie, nie wykonuje ona żadnych przemian niedemokratycznych. Takie zarzuty o niedemokratyczne działanie podnoszone są jedynie w kręgach lewicujących, czy wręcz europejsko-lewackich i te działania uważam za niedopuszczalne. To są działania niedemokratyczne – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

 

 

RIRM

drukuj