fot. PAP/Paweł Supernak

Magierowski: w piątek zostanie ogłoszony kandydat na szefa NBP

W piątek przed południem zostanie ogłoszony kandydat na szefa Narodowego Banku Polskiego – poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Prezydent Andrzej Duda w niedawnym wywiadzie dla PAP powiedział, że ma już ,,doświadczonego i odpowiedzialnego” kandydata na szefa NBP. Prezydent wyraził przekonanie, że kandydat ten zostanie zaakceptowany przez rynki finansowe.

W mediach jako kandydat na nowego prezesa NBP, po tym jak w czerwcu bieżącego roku zakończy się kadencja Marka Belki, wymieniany był prof. Adam Glapiński.

Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta. Kadencja trwa 6 lat. Funkcję prezesa NBP można pełnić maksymalnie dwie kadencje. Szef banku centralnego przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej, Zarządowi NBP oraz reprezentuje interesy Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile rząd nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Od 11 czerwca 2010 roku bankiem centralnym kierował Marek Belka. Rząd Beaty Szydło oficjalnie zgłosił jego kandydaturę na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jeśli Belka zostałby szefem EBOiR, byłby pierwszym Polakiem na tym stanowisku.

Belka zastąpił w fotelu szefa NBP Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj