fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą Eugeniusza Sziklaya

Z całą pewnością w panteonie tych, którzy posunęli naprzód cywilizację XX wieku, jest pilot Eugeniusz Sziklay – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Węgier Janosem Aderem uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej węgierskiego pilota i pioniera spadochroniarstwa.

Tablica została dziś odsłonięta na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim. Grób Eugeniusza Sziklaya znajduje się właśnie w tym mieście.

Są takie postaci w historii ludzkości, w historii rozwoju cywilizacji, które zasługują i zostają w szczególnej pamięci. Należą do nich śmiałkowie, którzy pchnęli naprzód postęp. Z całą pewnością w panteonie tych, którzy posunęli naprzód cywilizację XX wieku, jest pilot Eugeniusz Sziklay” – powiedział prezydent Duda podczas dzisiejszej uroczystości.

Sziklay oraz Aurel Biju skonstruowali spadochron „Prometeo”, który po raz pierwszy zaprezentowany został w lipcu 1925 r. na pokazach lotniczych w Bukareszcie. Nowatorskie rozwiązanie polegało na wykorzystaniu do wypełnienia czaszy spadochronu, małej butli ze sprężonym powietrzem. Kilka tygodni później Sziklay zginął podczas skoku ze spadochronem w Piotrkowie Trybunalskim.

Po uroczystościach na piotrkowskim lotnisku prezydenckie pary Polski i Węgier wezmą udział we Mszy św. w klasztorze ojców jezuitów. Po jej zakończeniu prezydenci mają się spotkać z mieszkańcami Piotrkowa.

Andrzej Duda oraz Janos Ader biorą udział w dwudniowych obchodach dni przyjaźni polsko-węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim.

PAP/RIRM

drukuj