fot. Łowicz Nasze Miasto

Rząd wesprze koła gospodyń wiejskich

Rząd przeznaczy 40 milionów złotych na działalność kół gospodyń wiejskich. Środki będą pochodzić z budżetu państwa. Ze wsparcia skorzysta 10 tysięcy kół.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Zakłada ona dwie zasadnicze zmiany: powierzenie nadzoru nad działalnością kół pełnomocnikowi rządu do spraw lokalnych inicjatyw oraz udzielenie kołom wsparcia finansowego.

– Da ona przede wszystkim możliwość uzyskania w tym roku pomocy. Na to przewidzieliśmy pulę w wysokości 40 milionów złotych i mamy nadzieję, że praktycznie wszystkie koła zarejestrowane z tej pomocy skorzystają, a dodatkowo będą chciały rejestrować się nowe – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.

Środki będą pochodzić z budżetu państwa, a decyzję o ich przyznaniu będzie wydawać prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Koła będą mogły wydać pieniądze na działalność statutową.

– Jest bardzo szeroki katalog działań. To może być z jednej strony organizacja na przykład wydarzeń kulturalnych, ale też na przykład wydarzeń promujących tradycję, promujących lokalność, ale także na przykład zakup sprzętu, który jest potrzebnym kołom czy zakup stroju – wskazała Anna Gembicka.

Środki mogą być także przeznaczone na organizację wyjazdów czy szkoleń. Rząd nie chce narzucać kołom, na co mają wydać przyznane pieniądze. Decyzja należy do nich – zaznaczyła wiceminister Gembicka. Obecnie w całej Polsce działa około 10 tysięcy kół gospodyń wiejskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl