fot. premier.gov.pl

Dwa lata od desygnowania Beaty Szydło na premiera RP

Mijają dwa lata od desygnowania Beaty Szydło na premiera. Dokładnie 13 listopada 2015 r. prezydent Andrzej Duda powierzył Beacie Szydło obwiązki szefa rządu.

Polska premier podziękowała Polakom za ostatnie dwa lata na twitterze.

Mieliśmy udaną pierwszą połowę, wygrywamy – oceniła z kolei w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times”.

Premier Szydło odrzuciła m.in. krytykę dotyczącą polityki Polski, która ma miejsce w Unii Europejskiej. Wskazała, że Polska i inne kraje Europy Środkowej „nie zawsze są obiektywnie oceniane”. Przypomniała, że polskie reformy są wzorowane na modelach państw Europy Zachodniej.

Z punktu widzenia interesów Polski to były dobre dwa lata.  Premier Szydło swoją skromnością i pracowitością zyskuje coraz większe wsparcie Polaków – ocenia prof. Andrzej Gil, politolog.

– Przez te dwa lata premier zyskała dużą popularność, także medialną, za to, co robi – a przede wszystkim to, że jest skromna, że ma taką typową polską rodzinę, gdzie obserwowaliśmy także wielkie wydarzenia. To także te momenty przełomowe. Pamiętamy wystąpienie w Parlamencie Europejskim, kiedy broniła swoich racji w bardzo nieprzychylnym otoczeniu. To wszystko powoduje, że zbiera taką naturalną sympatię. Polacy doceniają to, że jest w cieniu wielkiego polityka, wielkiego Polaka – Prezesa PiS-u (Jarosława Kaczyńskiego), a jednak radzi sobie świetnie i znajduje wspólny język w partii i z przywództwem partii. Przede wszystkim jest dobrym premierem, jak na te czasy, to budzi przychylność – wskazuje prof. Andrzej Gil.

Z kolei w czwartek przypada dwulecie kierowanego przez premier Beatę Szydło rządu Zjednoczonej Prawicy.

Z tej okazji ma odbyć się podsumowanie – nie wiadomo jednak, czy stanie się to jutro, w środę czy czwartek. Do rekonstrukcji ma dojść dopiero za jakiś czas – z wypowiedzi niektórych polityków Prawa i Sprawiedliwości wynika, że nastąpi ona na przełomie listopada i grudnia.

RIRM

drukuj