fot. twitter.com

R. Czarnecki: Porozumienie ws. reformy sądownictwa to zwycięstwo obu stron

Porozumienie w sprawie prezydenckich projektów o Krajowe Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym ma zostać zatwierdzone jeszcze w tym tygodniu. „To jest chyba taka >>win-win situation<<” – ocenił dziś w radiu RMF FM Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– To znaczy, że obie strony mają poczucie (satysfakcji) z tego zawartego jeszcze nieformalnie porozumienia – słyszałem, że ono jest – myślę, że mają satysfakcję. To jest zwycięstwo obu stron. Myślę, że Polacy chcieli, aby na szczytach władzy panowała jednak harmonia, nawet jeżeli są różnice zdań. One były, nie ma co ukrywać, nawet bardzo poważne. Nie ma co odtrąbiać zwycięstwa jednej strony czy drugiej strony. Myślę, że jest to sukces tych wszystkich Polaków, którzy chcą zastąpienia wymiaru niesprawiedliwości – wymiarem sprawiedliwość – powiedział Ryszard Czarnecki.

W piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz zakończyli omawianie prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jest bardzo prawdopodobne, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpoczną się prace parlamentarne nad dokumentami.

O porozumienie ws. reformy sądownictwa pomiędzy prezydentem a partią rządzącą nie było łatwo. Andrzej Duda zarzucał PiS opieszałość przy przygotowaniu reformy wymiaru sprawiedliwości. Przestrzegał przed decyzjami ws. KRS, które mogą doprowadzić do monopartyjnego wyboru jej członków.

– Instytucja KRS musi być tak ukształtowana, żeby nie było obijania się od ściany do ściany za każdym razem, że nagle następuje – zmieniła się opcja polityczna, to zmiana o 180 stopni, nie. Ta instytucja powinna mieć charakter stabilny – podkreślał prezydent Andrzej Duda w niedawnym wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj