fot. PAP/EPA

Izrael: reforma sądownictwa wstrzymana wskutek masowych protestów

Premier Izraela ugiął się pod falą protestów i wstrzymuje tymczasowo zmiany w sądownictwie. Przeciwnicy rządu chcą ich całkowitego wycofania.

Zawieszona reforma izraelskiego wymiaru sprawiedliwości zakłada m.in. zwiększenie kontroli rządu nad wyborem sędziów Sądu Najwyższego. Daje także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością głosów w Knesecie – izraelskim parlamencie.

Propozycja premiera Netanjahu oraz jego koalicjantów wywołała masowe protesty. Rozpoczął się też strajk generalny związków zawodowych. Stanęły m.in. porty i lotniska. Do pracy nie przyszli pracownicy służby zdrowia i sektora bankowego. To zmusiło szefa rządu do zrobienia kroku w tył.

– Z odpowiedzialności narodowej, z wolą zapobieżenia rozłamowi w narodzie, zdecydowałem o zawieszeniu drugiego i trzeciego czytania ustawy w tej kadencji Knesetu – poinformował Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Ta deklaracja uspokoiła część protestujących. 

– Myślę, że cały kraj może wziąć głęboki oddech po trzech miesiącach przebywania na skraju urwiska – ocenił Charles Bacall, mieszkaniec Jerozolimy.

Opozycja żąda jednak wyrzucenia reformy do kosza. Przekonuje, że zmiany są szykowane w związku z zarzutami, jakie ciążą na premierze Netanjahu.

– To jest niebezpieczne dla państwa Izrael, zagraża bezpieczeństwu Izraela. Nasza ojczyzna jest w niebezpieczeństwie – zaznaczył Yair Lapid, przywódca izraelskiej opozycji.

Benjamin Netanjahu nie może wycofać się całkowicie z propozycji zmian w sądownictwie, ponieważ może stracić większość w Knesecie. Część wyborców ma mu za złe, że się ugiął. 

– Wszyscy lewicowi protestujący mówili to wprost: Naszym celem jest zmiana rządu. To jest główny problem, a nie reforma – zwrócił uwagę Simon Areas, mieszkaniec Jerozolimy.

Kneset ma ponownie zająć się reformą za miesiąc.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl