fot. PAP/Andrzej Grygiel

Nierozwiązany problem górnictwa

Górnicza „Solidarność” czuje się oszukana przez rząd PO – PSL. Politycy partii rządzącej jeszcze przed wyborami zapewniali, że problem górnictwa zostanie rozwiązany.

Po przegranej Platformy Obywatelskiej prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Swoją decyzję uzasadnił brakiem możliwości pozyskania inwestorów dla tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący Górniczej „Solidarności” podkreśla, że z tą sytuacją będzie musiał się zmierzyć nowy rząd. Dodaje, że premier Ewa Kopacz okłamała górników.

Czujemy się oszukani i zawiedzeni. Nie takich rozwiązań oczekiwaliśmy. Były deklaracje publiczne, medialne poprzez najwyższe władze w tym państwie – poprzez panią premier – że problem zostanie rozwiązany. Niech teraz społeczeństwo oceni samo, w jaki sposób został on rozwiązany – zaznacza wiceprzewodniczący Górniczej „Solidarności”.

30 września bieżącego roku rząd przyjął plan przewidujący, że TF Silesia przejmie 100 proc. akcji Kompanii Węglowej, co miałoby dać podstawy do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Zdaniem autorów planu miał to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia Nowej KW.

RIRM

drukuj