Rozmowy o górnictwie poza Jastrzębiem-Zdrojem

Nadal nie ma przełomu w rozmowach górników z zarządem jastrzębskiej spółki węglowej. Rozmowy zostały przeniesione z Jastrzębia do katowickiego urzędu wojewódzkiego, bo przed siedzibą JSW trwa duży protest.

Poważne zastrzeżenia budzi wczorajsza akcja policji wobec protestujących górników. Funkcjonariusze użyli gazu i broni gładkolufowej.

Protesty górników z JSW przybierają na sile. Wydobycie węgla wstrzymane jest już ósmą dobę. We wszystkich kopalniach spółki górnicy rozpoczęli protesty pod ziemią. Duża manifestacja odbyła się przed siedzibą spółki w Jastrzębiu.

Najważniejszy postulat górników to odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego i całego zarządu, który jako receptę na poprawę trudnej sytuacji zaproponował cięcia wynagrodzeń pracowników. Zdaniem górników to zarząd odpowiada za dramatyczny stan JSW.

Górników wspierają rodziny oraz mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się kopalnie JSW. Rząd jednak nie chce interweniować zasłaniając się tym, że JSW jest spółką giełdową. W rozmowach uczestniczy tylko przedstawiciel ministerstwa skarbu państwa. Górnicy oraz opozycja przypominają, że to rząd sprawuje nadzór właścicielski nad spółką.

– Dzisiaj nie można mówić zarówno o czynnikach zewnętrznych, jaki i kwestii pracowniczej, bo mamy ewidentne błędy w zarządzaniu. Chodzi o wzrost kosztów i zaniechani wydobycia, a wiemy, że jeśli w górnictwie spada wydobycie rośnie koszt jednostkowy – powiedział poseł Grzegorz Tobiszowski z PiS.

Dominki Kolorz, szef „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w liście do premier Ewy Kopacz wezwał rząd do czynnego udziału w rozmowach. Ogromne zastrzeżenia budzi wczorajsza akcja policji w czasie protestu przed siedzibą JSW.

Zastrzeżeń do działań policji nie ma minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Działania funkcjonariuszy przypominają lata PRL-u – ocenił poseł.

– Mamy w tej sprawie daleko idące podejrzenia, że policja nie zrobiła tego, co powinna zrobić. Powinna działać w sposób bardziej profesjonalny, żeby nie doszło do tych zdarzeń, żeby nie trzeba było używać broni, gazu i pałek policyjnych – powiedział poseł Dariusz Bąk z PiS.

Posłowie PiS i Sprawiedliwej Polski zwołali w sprawie sytuacji w JSW i działań policji w czasie protestu specjalne posiedzenie połączonych komisji spraw wewnętrznych i gospodarki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl