fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Miliony na łączenie szkół wyższych

Ponad ćwierć mld zł rząd chce przeznaczyć na łączenie uczelni. Ma to spowodować zaprzestanie likwidacji szkół wyższych. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Od przyszłego roku uczelnie będą mogły skorzystać z funduszy przeznaczonych, m.in. na łączenie systemów informatycznych czy tworzenie związków uczelni. Ministerstwo chce w ten sposób poprawić jakość kształcenia.

Mirosław Orzechowski, były wiceszef MEN podkreśla, że trzeba szukać jakiegoś rozwiązania, jednak to przykład sytuacji bez wyjścia.

Nie może to być wyjście, które jest obciążone budżetem państwa, ponieważ państwo nie jest od tego, aby konsolidować wysiłki finansowe na rzecz ratowania samych siebie przez szkoły prywatne. Trzeba na to patrzeć spokojnie i przykładać wagę do tego, żeby nadzór państwa był nad poziomem kształcenia i nad tym, jakie są kryteria wystarczające do tego, żeby absolwent był człowiekiem posiadającym wiedzę niezbędną, żeby móc się nazwać w pełni absolwentem –  podkreśla Mirosław Orzechowski.

W ciągu trzech lat liczba studentów w Polsce spadła o ponad 170 tys. Chodzi głównie o placówki niepubliczne. W 2011 r. było ich 336 dziś jest 287.  Obecnie likwidowane są kolejne 32.

Niestety prognozy na przyszłość wskazują, że liczba uczelni będzie jeszcze spadać.

RIRM

drukuj