fot. wikipedia

Rząd Sudanu Płd. i rebelianci uzgodnili zawieszenie broni

Rząd Sudanu Południowego i rebelianci lojalni wobec Rieka Machara uzgodnili zawieszenie broni, przygotowując się jednocześnie do rozmów mających zakończyć konflikt – poinformowała we wtorek grupa utworzona przez osiem krajów Afryki Wschodniej.

„Prezydent Salva Kiir i Riek Machar uzgodnili zaprzestanie działań wojennych i wyłonienie negocjatorów, którzy opracowują monitorowane i wprowadzone w życie zawieszenie broni” – podkreślono w oświadczeniu Międzynarodowej Władzy ds. Rozwoju (IGAD), która skupia osiem państw Afryki Wschodniej, w tym Sudan Południowy.

Na razie nie są znane szczegóły porozumienia ani czas, w którym wejdzie w życie. Państwa IGAD podjęły się wcześniej mediacji pomiędzy walczącymi stronami w Sudanie Południowym. Wcześniej szef MSZ Sudanu Południowego Barnaba Marial Benjamin poinformował, że władze w Dżubie wysłały swą delegację na negocjacje w stolicy Etiopii – Addis Abebie. Zaprzeczył jednocześnie, jakoby władze Sudanu Południowego brały pod uwagę możliwość oddania części władzy w ręce rebeliantów z tzw. białej armii.

Przywódca bojowników Riek Machar zapewniał także, że jest gotowy na rozmowy pokojowe z władzami w Dżubie. W związku z tym wysłał na rozmowy do Etiopii 3-osobową delegację. Machar zaznaczył także, że jego oddziały przejęły kontrolę nad strategicznym miastem Bor. Informacji tych nie potwierdzili przedstawiciele władz w Dżubie. Podkreślili, że rebeliantom udało się przejąć kontrolę nad częścią miasta i dotrzeć do jego centrum.

Na razie nie wiadomo, czy walki tam nadal trwają. Decyzję o rozpoczęciu rozmów pokojowych poprzedziło ultimatum państw sąsiadujących z Sudanem Południowym, które domagały się od stron konfliktu zaprzestania do wtorku walk i rozpoczęcia rozmów pokojowych. W poniedziałek przedstawiciele Unii Afrykańskiej wyrazili zaniepokojenie eskalacją konfliktu w Sudanie Południowym. „Rada wyraziła wolę podjęcia odpowiednich kroków, łącznie z wprowadzeniem sankcji przeciwko tym, którzy zachęcają do przemocy także o podłożu etnicznym oraz tym, którzy podkopują dialog” – podkreśliła Rada Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej.

W związku z walkami toczącymi się na terenie Sudanu Południowego co najmniej 180 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów, z czego 75 tysięcy szukało schronienia w obozach dla uchodźców – informuje ONZ. W stolicy tego kraju – Dżubie – doszło 15 grudnia do aktów przemocy, które rozszerzyły się na regiony wydobycia ropy naftowej i inne tereny, dzieląc powstałe w 2011 roku państwo wzdłuż granic etnicznych. Konflikt rozgorzał między zwolennikami prezydenta Salvy Kiira z plemienia Dinka i stronnikami byłego wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Nuer. Według szacunków ONZ, konflikt już pochłonął kilka tysięcy ofiar.

PAP

drukuj