fot. PAP/EPA

Papież wygłosił dziękczynne TE DEUM

W Watykanie w Bazylice św. Piotra Ojciec św. Franciszek przewodniczył Nieszporom Uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi i wygłosił dziękczynne TE DEUM.

Papież  mówił, że „miniony rok nie prowadzi nas do rzeczywistości, która się kończy, ale do rzeczywistości, która się dokonuje, jest kolejnym krokiem do celu, który przed nami stoi: celu nadziei i szczęścia, ponieważ spotkamy Boga, motyw naszej nadziei i źródło naszej radości”. Ojciec Św. podkreślał, że  pod koniec 2013 roku zgromadziliśmy jakby w koszu przeżyte dni, tygodnie, miesiące, aby wszystko oddać Panu”.

W tym kontekście Ojciec św. apelował o refleksję nad tym, jak przeżyliśmy ten czas. Pytał czy poświęciliśmy go wyłącznie dla siebie czy innych? Czy znalazło się w nim miejsce na Boga i na modlitwę?

 

Podając za przykład Rzym Papież zwrócił uwagę, że nawet w wiecznym mięście jest wiele osób naznaczonych ubóstwem materialnym i nędzą moralną, osób biednych, nieszczęśliwych, cierpiących, którzy stanowią wyzwanie nie tylko dla sumień osób odpowiedzialnych za życie publiczne, ale dla sumień każdego obywatela.

Ojciec św. mówił, że Rzym w nowym roku będzie miał jeszcze piękniejsze oblicze, jeśli będzie jeszcze bardziej bogaty humanizmem, gościnny, przyjazny. Jeśli będziemy wrażliwi i wielkoduszni dla przeżywających trudności. Jeśli będziemy umieli współpracować w duchu konstruktywnym i solidarnym dla dobra wszystkich – powiedział Ojciec św.

RIRM 

drukuj