fot. flickr.com

Rząd stawia na stocznie

Budowa statków, nowe korytarze transportowe, ożywienie żeglugi śródlądowej czy programy dla rybaków. To elementy ambitnego pakietu zmian w gospodarce morskiej i rzecznej, proponowanego przez nowy rząd. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”. [więcej]

Rząd PiS stawia na stocznie. Dowodem na to jest informacja ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka nt. ustawy, która pozwoli odbudować polskie stocznie wygaszone przez koalicję PO-PSL.

Projekt ma zostać przygotowany w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rządu Beaty Szydło. Regulacje obejmą stocznie produkujące zarówno na potrzeby żeglugi morskiej, jak i śródlądowej. Szef resortu chce zaproponować organizację branży stoczniowej poprzez zrzeszanie w holdingach.

Pozwoliłoby to uniknąć wewnętrznej konkurencji prowadzącej do niewypłacalności zakładów. W opinii ministra, opłacalna jest przede wszystkim budowa statków offshorowych, statków do poszukiwania ropy i gazu, oraz jednostek związanych z bezpieczeństwem morskim.

Flagowym przedsięwzięciem nowego resortu będzie odbudowa polskiej żeglugi śródlądowej, przede wszystkim na Odrze i Wiśle. Dziś zaledwie 0,6 proc. towarów jest przewożone polskimi rzekami. Dla porównania: transport wodny we Francji stanowi 40 proc. całego transportu krajowego, a w Holandii 35 proc.


TV Trwam News

drukuj