fot. PAP/Radek Pietruszka

Premierzy V4 za powstaniem grupy „Przyjaciół Schengen”

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej zainicjowali w Pradze powstanie grupy Przyjaciół Schengen. Jak zadeklarowano we wspólnym oświadczeniu wydanym po wczorajszym spotkaniu, Grupa nie zgadza się na jakiekolwiek ograniczenia swobody przepływu osób wewnątrz Unii Europejskiej.

„Celem tej grupy byłoby podkreślenie, że w naszym wspólnym interesie jest obrona zewnętrznych granic Schengen” – powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka. „Chcemy utrzymać strefę Schengen w obecnym kształcie” – podkreślił.

Premier Beata Szydło poinformowała na konferencji, że kraje Grupy Wyszehradzkiej będą chciały podnieść temat strefy Schengen na grudniowym szczycie Rady Europejskiej.

– Oferujemy Europie solidarność w walce z terroryzmem i oferujemy Europie bezpieczeństwo granic. W tej chwili są dwa najważniejsze dla nas priorytety. Będziemy chcieli, żeby Rada Europejska, na której spotykamy się za dwa tygodnie, zajęła się tymi tematami. Będziemy przedstawiać na tym forum nasze wspólne stanowisko – mówiła premier.

Ogłoszenie powołania grupy Przyjaciół Schengen to pokłosie dyskusji co do przyszłości strefy, którą wywołał napływ fali uchodźców do Europy.

W ubiegłym tygodniu Holandia wystąpiła z propozycją powołania ministrefy Schengen, obejmującej kraje Beneluksu, Niemcy i Austrię, jeśli kryzys migracyjny nie będzie rozwiązany.

RIRM

drukuj