B. Szydło: Polska przeciw większemu wykorzystaniu przez Gazprom gazociągu OPAL

Polska będzie protestować przeciw zwiększeniu wykorzystania przez Gazprom gazociągu OPAL i podejmie w tej sprawie wszelkie możliwe kroki – zapowiedziała premier Beata Szydło na dzisiejszej konferencji prasowej.

Prezes Rady Ministrów była pytana, czy Polska zaskarży decyzje Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, który jest lądową odnogą gazociągu Nord Stream.

– Oczywiście tak i oczywiście rozważamy tutaj wszystkie możliwości, które są przed nami. Na pewno będziemy zdecydowanie protestować i podejmować wszystkie możliwe kroki, które będą sprzeciwiać się realizacji tej inwestycji – wskazała szefowa rządu.

Beata Szydło zaznaczyła, że Komisja Europejska wydaje trochę sprzeczne komunikaty, bowiem raz podejmuje decyzje takie, jak w stosunku do gazociągu OPAL, a jednocześnie wcześniej pojawiały się deklaracje, z których wynika, że widzi problem w realizacji tej inwestycji.

– Tutaj jest nam potrzebna zdecydowana postawa państw członkowskich – zaznaczyła premier.

Prezes Rady Ministrów dodała, że ta kwestia będzie podejmowana na grudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz potwierdził w środę, że Komisja w najbliższych dniach wyda decyzję w sprawie wniosku rosyjskiego Gazpromu o zezwolenie na większe wykorzystanie przepustowości gazociągu OPAL.

Marosz Szefczovicz przypomniał, że KE otrzymała notyfikację w tej sprawie od niemieckiej Federalnej Agencji ds. sieci, która zgodziła się w maju, by Gazprom mógł wykorzystywać 100 proc. przepustowości gazociągu, biegnącego wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Obecnie może wykorzystywać 50 proc. przepustowości, a pozostała część jest udostępniona dla innych operatorów.

PGNiG oceniło w środowym komunikacie, że zapowiadane decyzje Komisji stanowią zagrożenie dla dostaw gazu w naszej części Europy. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że jest przygotowana do zaskarżenia tych decyzji. W działania te może zostać zaangażowana PGNiG Supply and Trading GmbH – spółka z Grupy Kapitałowej działająca na niemieckim rynku.

PAP/RIRM

drukuj