KE proponuje zniesienia zmiany czasu

Komisja Europejska zapowiada przedstawienie propozycji ws. zniesienia zmiany czasu. Chodzi o nowelizację dyrektywy określającej datę wprowadzenia czasu letniego we wszystkich krajach UE i datę przejścia na czas zimowy. Zmiana, jaką zaproponuje Bruksela, zharmonizuje datę i czas wprowadzenia czasu letniego we wszystkich państwach członkowskich.

Komisja o kwestię tę pytała wcześniej w sondażu, w którym wzięło udział ponad 4,5 mln obywateli UE. 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu.

Uważają, że przemawiają za tym argumenty związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii. KE, biorąc pod uwagę wyniki sondażu, zamierza się wsłuchać w głos Europejczyków.

Według posła Adama Andruszkiewicza z koła Wolni i Solidarni kwestia jest warta uwagi.

– Należy jak najbardziej rozpatrzyć tę kwestię. Zmiana czasu miała kiedyś głównie zadania gospodarcze, a dzisiaj gospodarka jest bardzo nowoczesna. (…) Już nie musimy tak mocno posiłkować się słońcem naturalnym w naszym funkcjonowaniu. W związku z powyższym na pewno by to zminimalizowało pewne kwestie, takie jak złe samopoczucie, które często wynika ze zmiany czasu. Wiemy, że ludzie starsi się na to skarżą, że muszą się przestawić. Także być może warto to rozważyć i rzeczywiście doprowadzić do tego, by obowiązywał czas letni na terenie Polski, jak i całej UE. Natomiast tutaj jest potrzebny głos ekspertów, którzy by musieli to przeanalizować, jaki miałoby to ewentualnie wpływ na gospodarkę – twierdzi Adam Andruszkiewicz.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni jest stosowane w blisko 70 krajach świata.  W Polsce z propozycją zniesienia go w ub.r. występowało PSL.

Projekt, mimo poparcia wszystkich klubów parlamentarnych, został jednak negatywnie zaopiniowany przez rząd. Wątpliwości budziły właśnie przepisy unijnej dyrektywy. Teraz pojawia się szansa, by je zmienić.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl