fot. pixabay.com

Rząd przyjął projekt przepisów doprecyzowujących opodatkowanie gruntów kolejowych

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych doprecyzowujący zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów kolejowych – poinformowano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodano, że dotyczy to w szczególności gruntów zajętych na prowadzenie działalności przez zarządców infrastruktury kolejowej i operatorów obiektów infrastruktury usługowej.

„Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia części przedsiębiorców, którzy nie prowadząc działalności zarządcy na rynku kolejowym, wykorzystują dotychczasowe prawo do unikania opodatkowania i powodują zmniejszenie wpływów z podatku od nieruchomości do budżetów gmin” – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano w komunikacie, w projekcie nowelizacji doprecyzowany został zakres zwolnienia od podatku od nieruchomości, poprzez związanie go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej.

Jednocześnie wykluczona została możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku gruntów lub ich części zajętych na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności innej niż związana z wykonywaniem zadań zarządcy infrastruktury.

Rząd zdecydował też we wtorek, że przedłużone zostanie – do 31 grudnia 2021 r. – dofinansowanie za świadczenie, zleconych przez organizatorów, usług publicznego transportu zbiorowego w pasażerskich przewozach kolejowych.

Przedłużenie dofinansowania rekompensat zawarte zostało w projekcie nowelizacji tzw. ustawy COVID-owej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl