fot. flickr.com

Duża inwestycja kolejowa w Polsce Wschodniej

Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy duży projekt w Polsce Wschodniej. Linie kolejowe na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów zostaną zmodernizowane. Projekt wart ponad pół miliarda złotych jest realizowany w ramach Programu Polska Wschodnia i stanowi element tzw. Wschodniej Magistrali Kolejowej.

Wschodnia Magistrala Kolejowa, to projekt linii kolejowych łączących ze sobą miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, tj. Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce. Efektem inwestycji kolejowych w Polsce Wschodniej będą bardziej efektywne i opłacalne przewozy towarowe, co spowoduje odciążenie dróg, a w konsekwencji ograniczenie negatywnego oddziaływania transportu samochodowego na środowisko.

Prace inwestycyjne na odcinku ponad 100 km z Lublina do Stalowej Woli pozytywnie wpłyną na parametry techniczne linii kolejowych nr 68 i 565, zlokalizowanych w województwie lubelskim oraz podkarpackim. Dzięki temu wzrośnie prędkość pociągów i przepustowość linii, zarówno w przewozach towarowych, jak i pasażerskich.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 570 mln zł, w tym ponad 390 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia zaplanowano na 2020 r. Łączna wartość wszystkich projektów na Wschodniej Magistrali Kolejowej przekroczy 6,5 miliarda zł.

PAP/TV TrwamNews/RIRM

drukuj