Przewozy Regionalne/ W poniedziałek referendum strajkowe

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się referendum strajkowe we wszystkich zakładach Przewozów Regionalnych – wynika z listu liderów związków zawodowych do władz spółki.

Pod dokumentem w tej sprawie podpisali się liderzy Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich w RP, kolejarskiej „Solidarności”, Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP i związku zawodowego maszynistów.

Jak mówią związkowcy władze przewoźnika nie chcą z nimi rozmawiać na temat Paktu Gwarancji Pracowniczych w czasie, gdy w Przewozach Regionalnych zachodzą zmiany, które grożą redukcjami zatrudnienia.

W normalnych warunkach, jeżeli nowa firma konkurencyjna -powoływana przez marszałka – zaczyna funkcjonować na rynku powinna być taka zasada, że pracownicy spółki Przewozy Regionalne przechodzą w trybie art. 23 do nowego podmiotu. Tak się nie dzieje, więc musimy wynegocjować Pakt Gwarancji Pracowniczych, który w tego typu sytuacjach będzie zmuszał marszałków do tego, aby zastanowili się nad tym, że jeśli na jego terenie funkcjonuje druga spółka, której robi konkurencje będzie zobowiązany do wypłaty dużych odszkodowań dla pracowników. Może to powstrzyma przed tego typu procedurami. Negocjacje w tym temacie nie zostały podjęte. Stąd też zaostrzenie naszych działań w ramach sporu zbiorowego i przeprowadzenie referendum – powiedział Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Niewykluczone, że w związku z sytuacją w Przewozach Regionalnych dojdzie do strajku – dodaje Leszek Miętek.

Jeżeli większość osób opowie się za strajkiem, zarząd spółki nie podejmie rokowań sporu zbiorowego, przez to zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu sporów zbiorowych będziemy mogli podjąć strajk bez żadnych procedur. W innym przypadku procedury są takie, że przeprowadza się rokowania sporu zbiorowego. Następnie są mediacje i dopiero fiasko mediacji upoważnia do strajku. Jeżeli pracodawca uporczywie odmawia i przeszkadza w legalnym przeprowadzeniu sporu zbiorowego, związki zawodowe na podstawie  art. 17 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mają prawo do przeprowadzenia strajku bez procedur- zaznaczył Leszek Miętek.

Referendum strajkowe ma potrwać do 26 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl