fot. flickr.com

Rząd przedłużył o 5 lat zakaz sprzedaży państwowej ziemi

W życie weszła ustawa przedłużająca o 5 lat zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Nowe przepisy będą obowiązywały do 30 kwietnia 2026 roku. Zmiany dotyczą Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zakazem sprzedaży w dalszym ciągu nie będą objęte nieruchomości przeznaczone na cele nie rolne, tj. nieruchomości inwestycyjne oraz te o powierzchni do 2 ha.

Z nowych regulacji wynika, że podstawową formą zagospodarowywania państwowych nieruchomości rolnych w dalszym ciągu pozostaje dzierżawa. Stwarza to gospodarzom indywidualnym możliwość dogodnego użytkowania gruntów i budynków oraz nie wymaga angażowania znacznych środków finansowych.

Przewodniczący sejmowej [Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi] , poseł Robert Telus, pozytywnie ocenia to rozwiązanie.

– Chodzi o to, żeby ziemia, która jest w zasobach Skarbu Państwa, była w nim nadal i była używana przez polskiego rolnika. Bardzo często bywa tak, że rolnika nie stać na ziemię, dlatego musimy poczekać, jeżeli nawet chcielibyśmy ją sprzedać. Chociaż podchodzę do tego sceptycznie. Lepiej ziemię z zasobów wydzierżawiać polskiemu rolnikowi, żeby ona była używana do tego, aby ją obsiewać, by służyła polskiej żywności – mówi Robert Telus.

Według stanu na wrzesień ubiegłego roku obszar gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa wynosił ponad 1 mln 300 tys. hektarów. Grunty w dzierżawie to ponad 1 mln hektarów.

Taki sposób zagospodarowywania państwowej ziemi ma przeciwdziałać wykupywaniu przez podmioty, które nie będą wykorzystywać jej w celach rolniczych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl