fot. PAP/ Leszek Szymański

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem budżetu na 2021 r.

Na dziś zaplanowano posiedzenie rządu. Wśród omawianych tematów będzie m.in. projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Rada Ministrów zajmie się również strategią zarządzania długiem publicznym na najbliższe 4 lata.

Pod koniec sierpnia w trybie obiegowym został przyjęty projekt ustawy budżetowej na 2021 rok. Według zapowiedzi dochody w przyszłym roku wyniosą blisko 404 mld złotych. Wydatków będzie o 82 mld zł więcej. Tak duży deficyt tłumaczony jest w rządzie potrzebą dodatkowych środków na inwestycje. To sposób na pobudzenie gospodarki dotkniętej koronakryzysem.

Z kolei, jeśli chodzi o środki europejskie, deficyt wyniesie niecałe 7 mld zł. Ustawa budżetowa przewiduje kontynuację polityki społeczno-gospodarczej. Na posiedzeniu rządu minister finansów przedstawi także strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024. Z kolei szef Służby Cywilnej ma przedstawić plan limitu mianowania urzędników w służbie cywilnej do 2023 roku.

Jednym z omawianych projektów będzie także ustawa dotycząca tzw. estońskiego CIT-u.

– Polega on nie tylko na tym, że podatki i składki na ubezpieczenia społeczne są stosunkowo niskie, ale na specjalnym systemie poboru podatków, który jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów, także zagranicznych. Podatek dochodowy od firm w Estonii, tzw. CIT, nie nalicza się w momencie, kiedy powstaje dochód i obciąża się ten dochód, tylko od tej części dochodu, która jest wypłacana właścicielom, np. w formie dywidendy – wyjaśniła ekonomistka dr Gabriela Masłowska, poseł PiS.

Ta część zysku, która została wypracowana, a która pozostaje w firmie na inwestycje, nie będzie opodatkowana. Dodatkowo ten dochód, który będzie obciążony podatkiem CIT, będzie zwolniony z podatku PIT. To oznacza, że nie będzie tzw. podwójnego opodatkowania, które funkcjonowało do tej pory.

Pod obrady rządu trafi także ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych oraz ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na posiedzeniu ministrowie będą rozmawiać również o nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym w związku z COVID-19.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl