Rozpoczyna się wyłączanie sygnału analogowego

Dziś w nocy rozpocznie się wyłączenie analogowego systemu nadawania telewizji naziemnej. Zastąpi go sygnał cyfrowy.  Proces będzie przebiegał stopniowo, a rozpocznie się w województwie lubuskim.

W województwie lubuskim liczba osób nie mających płatnej telewizji jest najmniejsza oraz w części dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Do końca tego miesiąca sygnał cyfrowy zastąpi analogowy w woj. pomorskim, części wielkopolskiego, warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. W całym kraju proces zmiany nadawania sygnału ma się zakończyć pod koniec lipca przyszłego roku.

Według ekspertów badających rynek medialny w wyniku zmian zaostrzy się walka pomiędzy stacjami. Poseł Elżbieta Kruk była przewodnicząca KRRiT  mówi, że na cyfryzacji skorzystają potentaci medialni tacy jak TNV, Polsat i TVP i jest to celowe działanie.

– Zarówno kwestia wyłączeń jak i w ogóle cały proces przechodzenia na nadawanie cyfrowe jest prowadzony w Polsce tak, że można podejrzewać, że opóźnienie tego procesu jest działaniem na rzecz nadawców komercyjnych. Pamiętajmy, że przejście na nadawanie cyfrowe i poszerzenie rynku telewizyjnego – bo z tym procesem w tej chwili mamy do czynienia – zagraża interesom dotychczasowych nadawców komercyjnych dlatego, że umożliwia wejście na rynek – ten sam rynek reklamy – nowym podmiotom. Niewątpliwie jest to aspekt, o którym trzeba pamiętać – zauważa poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Elżbieta Kruk, stwierdziła, że rząd nie bierze pod uwagę odbiorców, którzy nie są przygotowani na odbiór nadawania cyfrowego. Może się to przyczynić to poważnych konsekwencji związanych z bezpieczeństwem państwa.

PiS wielokrotnie zwracał się w Sejmie o udostępnienie badań i informacji dotyczących stanu przygotowania  Polaków do nowego odbioru cyfrowego.

– Nie doczekaliśmy się takich informacji. Zapowiadano badania, ale żadnej informacji w Sejmie nie otrzymaliśmy. Obawiam się, że może dojść do pewnego rodzaju katastrofy, bo jak sobie wyobrażamy ludzie utracą dostęp do obioru telewizyjnego? Gdyby się coś stało i należałoby ludzi poinformować o czymś istotnym, np. klęska żywiołowa, to w jaki sposób tego dokonamy? To nie jest kwestia tylko i wyłącznie przyjemności i rozrywki. To jest kwestia tego, że nadawanie telewizyjne i radiowe naziemne należy rozważać również w kwestii bezpieczeństwa państwa, bo ta sieć nadawcza jest jedną z najważniejszych sieci bezpieczeństwa – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

 

Wypowiedź posłanki Elżbiety Kruk


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl