Rozpoczął się kolejny rok szkolny po tzw. reformie edukacji

Cztery i pół miliona uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. „To bardzo ważny rok, przed nami kolejny etap reformy” – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

W niemal 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych zabrzmiał dziś pierwszy dzwonek.

– Szkoła jest życiem, a potem właściwie całe życie jest szkołą. Wierzę, że tutaj zdobywacie taką wiedzę, która jest wam potrzebna do tego by później w życiu ta szkoła życia była dla was otwarta, przyjazna i dobra, żebyście pozyskując wiedzę mogli ją później przekształcać w to, co będziecie kochali robić – mówił do uczniów premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Żorach.

Ten rok szkolny to kolejny etap wprowadzania reformy edukacji.

– Jestem przekonany, że ona będzie jak najlepiej przygotować to niezwykle zdolne młode pokolenie do tego, żeby zasilać szeregi braci studenckiej i żeby w przyszłości zasilać polską gospodarkę, polską kulturę, polską administrację jak najlepiej wykształconymi, nowoczesnymi, ale równocześnie pamiętającymi o swoich korzeniach ludźmi – akcentował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas inauguracji roku szkolnego w Wejherowie.

Zmiany w oświacie ostro krytykuje totalna opozycja.

– Polska szkoła jest w kryzysie, polska szkoła została zostawiona sama sobie – podkreślała Krystyna Szumilas, poseł PO.

Platforma Obywatelska domaga się dymisji szefowej resortu edukacji Anny Zalewskiej.

– Jako Platforma Obywatelska złożymy przed pierwszym posiedzeniem Sejmu wniosek o odwołanie pani minister. Dość demolowania polskiej szkoły – zapowiedziała była minister edukacji narodowej.

Z kolei dla Nowoczesnej największym priorytetem, wraz z początkiem roku szkolnego, jest potrzeba wyrugowania lekcji religii ze szkół.

– Uważamy, że dobra szkoła, to jest świecka szkoła. Na całym świecie, w całej Europie, mówi się coraz częściej o tym, że lekcje religii nie powinny być w szkole – stwierdziła Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Reformy edukacji mocno broni Prawo i Sprawiedliwość.

– Większość Polaków ma zdecydowany pogląd na ten temat, że ten system dwuszczeblowy – szkoła podstawowa, szkoła średnia utrwalony przez wieloletnią tradycję, jest lepszy niż ten trójszczeblowy – wskazuje Jan Maria Jackowski, senator PiS.

TV Trwam News/RIRM

drukuj