„Równa płaca za taką samą pracę” w pakiecie mobilności pracowników UE

Zasada „równa płaca za taką samą pracę” zostanie włączona do projektu pakietu mobilności pracowników Unii Europejskiej – informują źródła unijne. Pomysł popierają niemal wszyscy komisarze.

Tyle samo za taką samą pracę mieliby zarabiać pracownicy delegowani, czyli osoby, które w ramach umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę, aby tam pracować dla swojego pracodawcy.

Poseł Janusz Śniadek, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej, zwraca uwagę, że wdrożenie podobnego rozwiązania spotka się prawdopodobnie z oporem niektórych państw.

– Ponieważ konsekwencje tego będą z całą pewnością daleko idące. W każdym razie stawki, o których mówimy, na pewno nie będą jednakowe dla wszystkich. Tu możemy mówić o stawkach minimalnych, ponieważ – z całą pewnością – zróżnicowanie w poszczególnych zawodach jest tego rodzaju, że niemożliwe jest, aby ustanowić, że w danym zawodzie wszyscy otrzymują jednakowe wynagrodzenie. Generalnie jednak postulat wprowadzania minimalnych stawek na danych obszarach w proporcji do średnich wynagrodzeń w danych krajach to postulat, który „Solidarność” wysuwała od dawna –  mówi poseł Janusz Śniadek.

Obecnie pracownicy delegowani otrzymują niższe wynagrodzenie w porównaniu z lokalną średnią płacą.

Jean Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, twierdzi, że prowadzi to do dumpingu socjalnego i stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania pracowników.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl