fot. https://pixabay.com/

Rosyjska broń atomowa ma być rozmieszczona na Białorusi

Ekspert ds. wojskowości, prof. Krzysztof Kubiak, ocenia, że Rosja chce zastraszyć bronią atomową partnerów Ukrainy. W minioną sobotę rosyjski prezydent, Władimir Putin zapowiedział, że Moskwa zamierza rozmieścić taktyczną broń jądrową na terytorium Białorusi.

Mińsk otrzymał m.in. 10 samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają tam powstać magazyny do przechowywania broni.

To oświadczenie wywołało sprzeciw wielu państw. Służba prasowa NATO zaznaczyła, że rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiednia.

Prof. Krzysztof Kubiak wskazuje, że użycie atomu przez Rosję to najczarniejszy scenariusz, którego nie można całkowicie wykluczyć.

Atutem mocarstwowości, który pozostał Rosji jest broń atomowa – zarówno ta strategiczna odgrywająca większą rolę – jaki i broń taktyczna. Trudno oceniać prawdopodobieństwo wypełnienia się najczarniejszego scenariusza, ale scenariusz zakładający użycie broni jądrowej również musimy brać pod uwagę w naszym planowaniu. Sądzić można w tej chwili, że jest to rodzaj narzędzia za pomocą którego Rosja chce zastraszyć partnerów zwłaszcza Europę Zachodnią – mówił prof. Krzysztof Kubiak.

Do sprawy odniosła się też polska dyplomacja. Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina,  wskazał, że resort potępia wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, ostrzegł Białoruś przed kolejnymi sankcjami, w razie zgody na rozmieszczenie broni jądrowej na jej terytorium.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl