fot. PAP/EPA

Finlandia bliżej NATO

Węgierski parlament zatwierdził ustawę o przystąpieniu Finlandii do NATO. Dalej jednak nie widać postępów w sprawie ratyfikacji wniosku Szwecji nad kandydaturą, której głosowanie nie zostało jeszcze zaplanowane.

Od zeszłego roku w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę trwa proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Większość członków NATO ratyfikowała wniosek o przystąpienie najszybciej, jak to możliwe. Zwlekały Węgry i Turcja. Budapeszt zatwierdził już wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO. Ankara proces ratyfikacyjny ma zatwierdzić do maja. Dziś członkostwo Finlandii staje się już niemal pewne.

Sojusz będzie się rozwijał z Finlandią, która spełnia wszystkie warunki przystąpienia do NATO, która dysponuje zdolną armią i jest w stanie współpracować z wojskami członków NATO, a także podziela wartości krajów członkowskich – powiedział Tamas Menczer, sekretarz stanu ds. zagranicznych Węgier.

Ustawa o przystąpieniu Finlandii do NATO została przyjęta większością 182 głosów za i sześcioma przeciw. Przeciwnicy rozszerzenia Sojuszu uważają, że to poważny błąd i dolewanie oliwy do ognia wojny.

– Partia Nasza Ojczyzna wzywa Węgry do weta w sprawie rozszerzenia NATO. Niestety jest to obecnie jedyna partia w parlamencie, która to robi, ponieważ rozszerzenie sojuszu wojskowego byłoby prowokacją na granicy Rosji – podkreślił Elod Novak, wiceprezes węgierskiej partii opozycyjnej „Nasza Ojczyzna”.

Inaczej wygląda sprawa Szwecji, w której nie widać znaczących postępów. Zdaniem Węgier oba kraje krytykowały stosunki wewnętrzne w ich kraju, a wysłanie w marcu delegacji w sprawie Szwecji nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Nie słyszałem, żeby fińscy i szwedzcy politycy krytykowali naród węgierski. Szanujemy się wzajemnie, jako narody – akcentowała Agnes Vadai, poseł z węgierskiej  partii opozycyjnej Koalicji Demokratycznej.

Ratyfikacje wniosku Szwecji opóźnia również Turcja. Ankara twierdzi, że sprawa została odłożona ze względu na kwestię kurdyjskich uchodźców w tym kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl