fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rosji nie obchodzi rezolucja ZP Rady Europy dot. wraku Tu-154M

Rosja nie czuje się zobowiązana rezolucją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która dotyczy zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy, że nie uczestniczyło w pracy Zgromadzenia, dlatego nie ma obowiązku respektować tej decyzji.

Ponadto ministerstwo zasłania się cały czas prowadzonym śledztwem. Zdaniem Moskwy, wrak rządowej maszyny, która rozbiła się 10 kwietnia 2010 r. stanowi dowód w sprawie.

Poseł Andrzej Melak, który stracił brata w katastrofie smoleńskiej, przyznaje, że spodziewał się takiej postawy Rosji.

– Rosja, jak dobrze wiemy, jest państwem, które podpisuje pakty, zobowiązania, konwencje wtedy, kiedy dla niej jest strategicznie i taktycznie wskazane. Oczywiście zrywa je, lekceważy, pomija wtedy, kiedy jest to dla niej niewygodne. Rosja jest państwem, które jest nieprzewidywalne, które prowadzi własną politykę, zmierzającą do tego, by być zawsze tym, który przed nikim, przed niczym i za nic nie odpowiada – mówi Andrzej Melak.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję tydzień temu. Zdaniem parlamentarzystów, ciągłe odmowy władz Rosji wydania wraku są nadużyciem prawa. Wrak Tu-154M od ponad ośmiu lat znajduje się na płycie lotniska.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym śp. prezydent Lech Kaczyński. Polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj