34. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Był niezłomnym kapelanem „Solidarności”. Pamięć o nim jednoczy dziś Polaków na 100-lecie niepodległości. On sam za tę niepodległość zapłacił życiem. Mowa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Dziś mijają 34 lata od jego męczeńskiej śmierci.

Miasto męczenników – tak Włocławek nazwał św. Jan Paweł II; męczenników, bo to tutaj z zalewu na Wiśle wyłowiono ciało zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki.

– Tama to jest jedno z najważniejszych miejsc we współczesnej Polsce. Tu ludzie przychodzą nie tylko, żeby wspominać, przychodzą, żeby zastanowić się, żeby dokonać swoistego egzaminu ze swojego myślenia o Polsce – podkreślił ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Przychodzą, aby uczyć się od męczennika takiej miłości do Polski, jaka była w jego sercu – mówił ks. bp Wiesław Mering. Przed Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku ordynariusz włocławski celebrował w czwartek Mszę św., która wpisuje się w obchody 34. rocznicy śmierci niezłomnego kapelana „Solidarności”.

– Wspominamy dzisiaj męczennika, świadka tego, co znaczy być wiernym Jezusowi – zaznaczył ks. bp Wiesław Mering.

I ta wierność tego świadka kosztowała życie.

– Wstrząsająca ostatnia homilia ks. Jerzego, ta z dnia porwania: każda przemoc dowodzi moralnej niższości, każda idea, która potrzebuje broni, by się utrzymać, obumrze – dodał ordynariusz diecezji włocławskiej.

Obumarła także za sprawą niezłomnego kapłana – mówił prezydent Andrzej Duda, który we Włocławsku uczcił pamięć polskiego błogosławionego.

– Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego – powiedział Andrzej Duda.

Bo polski męczennik nie walczył przemocą, ale na kolanach, z różańcem w ręku.

– Także i śmierć ks. Jerzego dla nas przyniosła dobro, bo stała się wielkim kamieniem milowym na drodze do wolnej Polski, bo po raz kolejny spadła kurtyna, za którą ukrywało się komunistyczne zło – podkreślił prezydent.

Z ust prezydenta popłynął apel, by pozostać wiernym nauczaniu ks. Jerzego; nauczaniu o jedności i przebaczeniu.

– Niech te słowa o jedności będą dla nas tak ważne właśnie teraz, tego 11 listopada, kiedy cały nasz naród będzie zapatrzony w to 100-lecie. Bądźmy razem, odsuńmy na bok bieżące spory. Niech to będzie nasze wielkie, wspólne narodowe święto. Tak jak z całą pewnością chciałby bł. ks. Jerzy Popiełuszko – wskazał Andrzej Duda.

Pamięć o legendarnym kapelanie „Solidarności” może łączyć już teraz, zwłaszcza 19 października.

– Radość, duma i wdzięczność wobec polskiego Sejmu za ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych – powiedział ks. bp Wiesław Mering.

I to dokładnie w dniu porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Centralne obchody, mające przywołać pamięć o niezłomnym kapłanie, odbędą się dziś na warszawskim Żoliborzu. O godz. 18.00 Mszy św. przewodniczył będzie ks. kard. Kazimierz Nycz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl