fot. PAP/Jan Morek

Rocznica spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte

Dziś przypada 33. rocznica spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte. To wówczas padły słowa, które wciąż są aktualne: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”.

Pielgrzymka w 1987 roku była trzecią podróżą apostolską św. Jana Pawła II do Polski. W pamięci wielu pozostaje spotkanie Papieża Polaka z młodzieżą na Westerplatte.

– Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować – mówił Papież

Te słowa Jana Pawła II są cały czas aktualne. Jak wskazał ks. bp Zbigniew Zieliński, w dobie wolności, którą się cieszymy, doświadczamy także różnorakich trudności, które z tego wynikają i teraz jeszcze bardziej uświadamiamy sobie wagę słów Papieża Polaka z Westerplatte.

– Nabierają one jeszcze większego znaczenia,  gdy przypomina nam św. Jan Paweł II we wtedy wypowiedzianych słowach o tym, że każdy musi mieć swoje Westerplatte i każdy musi  bronić wartości w różnych czasach, często różnym wysiłkiem, różnymi sposobami, różnymi metodami, ale zawsze stanowi to zadanie stojące przed człowiekiem – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński. 

W 33. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Gdańsku Instytut Pamięci Narodowej, razem ze Stowarzyszeniem „Godność”, zaprasza wszystkich na uroczystość złożenia kwiatów przed papieską tablicą na Westerplatte, która odbędzie się dziś w samo południe.

– Kiedy Jan Paweł II przybywał z pielgrzymką do Polski, to więźniowie polityczni wychodzili na wolność. Dla nas, więźniów politycznych, było sprawą honoru, żeby uczcić obronę nas przez Jana Pawła II pamiątkami, szczególnymi pamiątkami, pomnikami – powiedział prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak.

Obchodom towarzyszy prezentacja wystawy „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«”. Na 13 panelach przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem pielgrzymki Jana Pawła II na Pomorze w dniach 11 i 12 czerwca 1987 roku.

– Chcieliśmy, żeby ta tablica była przypomnieniem obecności spotkania młodzieży z Janem Pawłem II, ale żeby ona była nadal aktualna dla każdego, kto przyjdzie na Westerplatte i przeczyta, że do niego Papież i dzisiaj przemawia. (…) Te słowa są na wieki dla każdego Polaka – wskazał Czesław Nowak.

Westerplatte to szczególne miejsce dla wielu Polaków.

– Za każdym razem, kiedy jesteśmy nad morzem, odwiedzamy Westerplatte z racji tego, że mąż jest żołnierzem – to jest dość istotne dla niego, znaczący punkt – mówiła pani Renata ze Śląska.

– Polscy żołnierze od 1 do 7 września walczyli o utrzymanie przyczółka na Westerplatte, więc odbieram to jako taką walkę o dobrą rodzinę, o godne życie, o to byśmy mogli wspólnie spędzać czas, podróżować, być razem – zaznaczył pan Rafał, mieszkaniec Śląska.

Tablica na Westerplatte ze słowami św. Jana Pawła II została poświęcona przez ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia pięć lat temu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl