RN: „Demokracja czy manipulacja? Irlandia wobec życia i rodziny”

W Sejmie miała dziś miejsce konferencja poświęcona homoreferendum, które odbyło się rok temu w Irlandii. Zalegalizowanie związków tej samej płci poprało wówczas 62 proc. Irlandczyków. Temat ten poruszony został również w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja zatytułowanych: „Demokracja czy manipulacja? Irlandia wobec życia i rodziny”.

Gośćmi programu byli: dr Fidelma Healy Eames – była senator (która za obronę praw życia została wyrzucona z własnej partii Fine Gael), Caitriona Heffernan – prawnik, osoba działająca społecznie i udzielająca się w międzynarodowej organizacji pozarządowej „Pure in heart” (organizacja ta zajmuje się promocją chrześcijańskiej etyki seksualnej i działa w Europie, Ameryce Południowej i Afryce) oraz Benedict Ó Floinn – prawnik, autor książek dotyczących prawa w Irlandii.

Dr Fidelma Healy Eames powiedziała, że ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, jak w kraju, gdzie 80 proc. ludzi deklaruje się jako katolicy, aż 62 proc. opowiedziało się za tzw. małżeństwami osób jednej płci.

Zamiany w Irlandii nastąpiły bardzo szybko. Dopiero w latach 90’ zalegalizowano rozwody. W 2010 r. mieliśmy referendum i w następnym roku w jego następstwie legalizację związków tej samej płci. I nagle w ubiegłym roku 62 proc. głosów za przyjęciem ustawodawstwa dopuszczającego małżeństwa osób tej samej płci. Ciężko jest jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w kraju, gdzie 80 proc. ludności deklaruje się jako katolików, chociaż realnie praktykujących jest około 30 proc., aż tyle osób opowiedziało się za związkami osób jednopłciowych – powiedziała dr Fidelma Healy Eames i wskazała, że wielki wpływ na ten wynik miały m.in. media społecznościowe.

Goście programu odnieśli się również do roli państwa w kwestii wychowania katolickiego i podkreślili ogromną rolę rodziców w wychowaniu dzieci. Caitriona Heffernan podkreśliła, że w irlandzkiej konstytucji zapisane jest, że to rodzice są pierwszą instancją do edukacji dzieci i to właśnie do nich przede wszystkim zależy edukacja i wychowanie dzieci. To jest bardzo cenne i ważne mieć coś takiego zapisane – wskazała Heffernan.

Całość programu „Rozmowy niedokończone” można obejrzeć tutaj.

RIRM

drukuj