fot. PAP/Mateusz Marek

RMiŚP ma przedstawić rządowi 10 postulatów, które pomogą polskim firmom w czasie koronakryzysu

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz ma przedstawić rządowi 10 postulatów, które pomogą polskim firmom w czasie koronakryzysu.

Tzw. „Dziesiątka Rzecznika” powstała po rozmowach Adama Abramowicza z Radą, która działa przy jego biurze. W jej skład wchodzi ponad 200 organizacji.

Pomoc firmom znacznie obciążyła finanse państwa. Rzecznik przedsiębiorców powiedział, że należy teraz myśleć o rozwiązaniach, które nie będą tak kosztowne.

Wśród propozycji jest m.in. zniesienie limitu 10 tys. w małym ZUS-ie plus, dobrowolny ZUS na wzór niemiecki czy podniesienie limitu ryczałtu ewidencjonowanego. To ostatnie rozwiązanie zapowiadał już premier.

– Podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych już dzisiaj obowiązuje. Płaci go prawie pół miliona polskich przedsiębiorców, a premier mówi, abyśmy rozszerzyli tę możliwość. Propozycja premiera wynikała też z naszego dialogu z rządem. To rzecznik z Radą Przedsiębiorców proponował poszerzenie bazy. Premier proponował najpierw 2 miliony, potem 4, a my mówimy: w sytuacji po pandemii zróbmy od razu 4 miliony, dajmy ludziom możliwość wyboru. Ten, kto wybierze sobie ten sposób rozliczania, ma „święty spokój”. Nie musi się martwić kontrolą Urzędu Skarbowego, jeśli chodzi o podatek dochodowy  – zaznaczył Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wraz z Radą proponują także urealnienie stawek tego podatku. Obecne pochodzą sprzed 25 lat. W handlu obowiązuje stawka w wysokości 3 proc. Większe wpływy do budżetu przyniosłaby danina na poziomie 1,5 proc. – zaznaczył Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce także, by sprawy gospodarcze w sądach trwały maksymalnie pół roku.

RIRM

drukuj