fot. twitter.com

KAS i CBŚ rozbiły grupę przestępczą, która mogła narazić Skarb Państwa na straty 3,5 mln zł

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiły grupę przestępczą, która wprowadziła na rynek ok. 3 mln sztuk papierosów z przemytu – podała we wtorek KAS. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść 3,5 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od 2018 r. i pozyskiwała wyroby tytoniowe zza wschodniej granicy – głównie z Ukrainy i Białorusi. Przemycony towar był sprzedawany poprzez portale internetowe, a następnie trafiał na bazary i do barów.

„Działania KAS pomogły ustalić siatki powiązań pomiędzy poszczególnymi członkami grupy, a także kanały dystrybucji kontrabandy” – czytamy w komunikacie.

Wyjaśniono, że podejrzani mogli nielegalnie zarobić blisko 1,5 mln zł, straty Skarby Państwa mogły wynieść 3,5 mln zł.

CBŚP i KAS, jak wskazano, przeprowadziły akcję na terenie dziewięciu województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Zatrzymano 12 osób w wieku od 30 do 60 lat, a także przeszukano 19 obiektów, w tym mieszkania oraz bary, „zabezpieczono nielegalne papierosy, amfetaminę, sprzęt elektroniczny i dokumentację”.

Według śledczych jednym z zatrzymanych może być lider grupy, który jest podejrzany o zorganizowanie przestępczej działalności, natomiast pozostałe osoby zajmowały się dostawą lub sprzedażą nielegalnego towaru na bazarach i w barach.

„Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna osoba kierowania grupą. Podejrzanemu o kierowanie grupą przedstawiono również zarzuty prania pieniędzy, posiadania narkotyków, a także popełnienia przestępstw karno-skarbowych” – wskazano.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

PAP

drukuj