fot.PAP/Darek Delmanowicz

CBŚP: Tylko w tym roku przejęliśmy majątek przestępców wart 490 mln zł

Tylko w 2021 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach prokuratorskich śledztw, zabezpieczyli zgromadzony przez grupy przestępcze majątek, wart ponad 490 mln zł – głównie nieruchomości, luksusowe samochody i wartościowy sprzęt, który w ramach tzw. ustawy COVID-owej przekazywany jest np. szpitalom.

„Zabezpieczenie majątkowe daje możliwość skutecznego odebrania podejrzanym dochodów, które zostały uzyskane w wyniku popełnionych przestępstw. Jest to bardzo skuteczne narzędzie stosowane w zwalczaniu przestępczości. Dlatego policjanci dążą do ustalenia faktycznego majątku należącego do podejrzanych, aby pozbawiać ich owoców pracy” – przekazała w poniedziałek podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji.

Podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że w ostatnim czasie funkcjonariusze Biura, w ramach dwóch postępowań nadzorowanych przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalili i doprowadzili do zabezpieczenia majątku na kwotę 31,3 mln zł.

Pierwsze postępowanie CBSP prowadzi wspólnie z Krajową Administracją Skarbową.

„Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzali ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansowania na realizację projektów wdrażających innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Według śledczych podejrzanym udało się wyłudzić 45 mln zł i usiłowali wyłudzić kolejne prawie 46 mln zł” – podała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

„W tym postępowaniu zabezpieczono udziały w spółkach oraz nieruchomości, w tym domy, mieszkania i apartamenty, o wartości blisko 26 mln zł” – przekazała Anita Wielanek, rzeczniczka Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W ramach drugiego śledztwa zabezpieczono majątek gangu, który prowadził agencje towarzyskie w Wielkiej Brytanii.

„Zabezpieczono domy, mieszkania i działki budowlane znajdujące się na terenie województwa podlaskiego, na łączną kwotę ponad 5,3 mln zł” – przekazała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej podał, że tylko w 2021 roku w wyniku działań CBŚP i prokuratury na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w wysokości ponad 490 milionów złotych.

„W większości są to nieruchomości w postaci domów, mieszkań czy działek budowlanych, ale przejmowane są także luksusowe samochody, różnego rodzaju wartościowy sprzęt czy biżuteria” – podała PK.

Sprzęt, np. agregaty prądotwórcze, pompy próżniowe, kompresory powietrza, są przekazywane instytucjom takim jak Straż Pożarna czy szpitale. Przekazanie zabezpieczonego od przestępców sprzętu jest możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym w epidemią.

„Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego” – podała PK.

PAP

drukuj