fot. cbsp.policja.pl

CBŚP zatrzymało 4 osoby podejrzane o lichwę i wyłudzanie nieruchomości

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało cztery osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej udzielającej lichwiarskich pożyczek pod zastaw nieruchomości. Wśród zatrzymanych jest notariusz, który miał zapewniać obsługę prawną nieuczciwych transakcji.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące lichwiarskich pożyczek w formie aktów notarialnych, w wyniku których pożyczkobiorcy tracili grunty, domy lub mieszkania wartością znacząco przewyższające wysokość zaciągniętych pożyczek.

Przestępcy działali w latach 2010-2015. Pokrzywdzone przez nich osoby były „nieporadne życiowo” i znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej.

„Byli przez podejrzanych wprowadzani w błąd odnośnie warunków umów pożyczek, a w szczególności okoliczności dotyczących ich spłaty i tzw. kosztów ukrytych. Spłata zobowiązania była praktycznie niemożliwa” – podała PK.

W trakcie śledztwa badanych jest ponad 150 transakcji, w których brali udział podejrzani. Dotychczas zarzuty usłyszało 15 osób.

W ostatnim czasie w okolicach Warszawy policjanci CBŚP zatrzymali cztery osoby do tej sprawy.

„Rola tych osób mogła być związana z obsługą prawną transakcji, a ponadto część podejrzanych mogła pełnić funkcję tzw. naganiaczy, czyli proponować udzielenie pożyczek, pośredniczyć przy sporządzaniu umów, jak również sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji” – podał Paweł Żukiewicz z CBŚP. Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, dokumentację oraz mienie podejrzanych w kwocie 600 tysięcy złotych.

Prokurator przedstawił zatrzymanym Iwonie J., Piotrowi W., Dariuszowi J. oraz notariuszowi Władysławowi L. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa co do mienia znacznej wartości, wyzyskiwanie pokrzywdzonych na podstawie nieuczciwych umów.

„Zatrzymany notariusz usłyszał także zarzuty niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej” – podał Dział Prasowy PK.

Z ustaleń prokuratora wynika, że podejrzani uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, co zawyża grożącą im karę pozbawienia wolności do 15 lat.

Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie aresztu wobec wszystkich podejrzanych, ale sąd przychylił się tylko do trzech z nich.

„Sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec notariusza. Prokurator nie zgodził się z tą decyzją i złożył zażalenie na to postanowienie” – podała PK.

Sprawa określana jest jako rozwojowa i – jak podała prokuratura – niewykluczone są kolejne zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl