fot. twitter.com

Częstochowa: Zatrzymani kolejni członkowie grupy rozprowadzającej nielegalne paliwo

Sześciu kolejnych członków zorganizowanej grupy, która mogła wprowadzić na rynek ponad 40 mln litrów nielegalnego paliwa, narażając Skarb Państwa na co najmniej 130 mln zł strat, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej.

O zatrzymaniach przeprowadzonych przez krakowskich policjantów CBŚP i funkcjonariuszy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego poinformował mł. asp. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP. Zatrzymania w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie miały miejsce na terenie woj. śląskiego i małopolskiego.

Według informacji Żukiewicza akcja była kontynuacją czynności z marca i listopada ubiegłego roku, związanych z rozbiciem międzynarodowej grupy przestępczej. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, w latach 2015 – 2018 grupa wprowadziła do obrotu 41 mln litrów nielegalnego paliwa, powodując straty Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 130 mln zł.

Ostatnie zatrzymania miały miejsce w ubiegłym tygodniu.

„Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej grupie przestępczej i popełniania przestępstw karnych skarbowych” – wskazał Żukiewicz.

Jak podsumował, dotąd w tej sprawie zatrzymano łącznie 26 osób, z czego 22 osoby na terenie Polski, a 4 osoby na terenie Niemiec. Decyzją sądu wobec 16 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowania. Zabezpieczono też mienie o wartości ponad 7,5 mln zł.

Według wcześniejszych informacji ze śledztwa proceder polegał na wwożeniu do Polski nielegalnego paliwa pochodzącego z Niemiec. Paliwo (olej opałowy) przy pomocy fikcyjnych podmiotów miało być transportowane do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości olej opałowy był po odbarwieniu rozprowadzany w Polsce jako olej napędowy.

Śledczy sygnalizują, że sprawa jest w toku; nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl