PAP/Mateusz Marek

Resort zdrowia spodziewa się rosnącej liczby zakażeń

Znamy kalendarz szczepień na najbliższe tygodnie. 15 marca ruszy szczepienie osób przewlekle chorych. 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych i osób w wieku 60-65 lat. Resort zdrowia spodziewa się rosnącej liczby zakażeń. Alarmuje, że sprzyjają temu nowe mutacje COVID-19.

https://twitter.com/PremierRP/status/1362773143480328193

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o trzeciej fali epidemii. Argumentuje, że w porównaniu tydzień do tygodnia średnia dzienna skala zakażeń wzrosła o co najmniej tysiąc przypadków.

– Co oznacza ponad 23-procentowy wzrost w skali z tygodnia na tydzień. To oznacza, że mamy już do czynienia z trwałą tendencją – wskazywał Adam Niedzielski.

W piątek resort zdrowia potwierdził blisko 9 tys. nowych zakażeń. 241 osób nie żyje. To, jak w najbliższych dniach będzie wyglądała epidemia, zależy od każdego z nas – podkreślił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

– Pewnie będą podwyższone wartości niż dzisiejsze czy wczorajsze. Spodziewam się, że to może być pomiędzy 10 a 15 tysięcy. Chciałbym, aby tak było, a nie więcej – dodał dr Michał Sutkowski.

Coraz częściej u polskich pacjentów obserwowana jest brytyjska mutacja koronawirusa. Jest też pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej, który odnotowano na Podlasiu. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Zarówno mutacja brytyjska, jak i południowoafrykańska będą działały na zwiększenie czy przyspieszenie procesów pandemicznych – wyjaśnił minister zdrowia.

Procesy pandemiczne będzie z kolei spowalniała prowadzona wciąż na masową skalę w Polsce akcja szczepień. Do końca marca rząd chce zaszczepić ponad 3 mln osób. Jest jeden warunek – ze swoich deklaracji muszą wywiązać się producenci szczepionek.

– Chcemy do 7 marca zakończyć proces szczepienia nauczycieli – zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Michał Dworczyk poinformował o tym, jak w najbliższych tygodniach będzie wyglądał kalendarz szczepień. 7 marca ruszą szczepienia uzupełniające dla kadry medycznej. Dla grupy zero przeznaczony jest preparat AstraZeneca.

– 15 marca rozpoczniemy szczepienie osób przewlekle chorych, czyli grupy 1b. Powinniśmy w ciągu tygodnia zaszczepić całość tej grupy. To jest ok. 70 tys. osób – oznajmił szef KPRM.

Grupa będzie szczepiona preparatami Pfizera i Moderny. 22 marca ruszą szczepienia osób w wieku od 60. do 65. roku życia oraz służb mundurowych. Wśród nich m.in. strażaków, którzy już teraz dowożą osoby potrzebujące pomocy do punktów szczepień.

– Na terenie Małopolski zrealizowaliśmy ponad 300 wyjazdów. Prawie 400 osób zostało dowiezionych do punktu szczepień, zaszczepionych i bezpiecznie wróciło – przekazał st. bryg. Piotr Filipek z Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Z dowozu do puntu szczepień mogą skorzystać osoby starsze oraz niepełnosprawni. Do tych, którym stan zdrowia nie pozwala w ogóle ruszać się z domu, przyjadą zespoły wyjazdowe.

– W skali całego kraju wyłonionych zostało 117 wyjazdowych zespołów szczepiennych – podała Agata Dyszkiewicz z podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Pięć takich zespołów zostało wyłonionych na terenie województwa podlaskiego. Zespoły wyjazdowe mają uzupełniać działania podstawowych punktów szczepień. Te już teraz prowadzą szczepienia w domach pacjentów. Aby przyjąć szczepionkę w domu, trzeba się zgłosić do lekarza rodzinnego.

– Lekarz rodzinny dokonuje kwalifikacji pacjenta do szczepienia w domu. Nie kwalifikacji do szczepienia, ale kwalifikacji do szczepienia w domu pacjenta – wyjaśniła Agata Dyszkiewicz.

Lekarz rodzinny przekazuje informację do wyjazdowego zespołu prowadzącego szczepienia. Dopiero zespół ustala termin szczepienia. Na Podlasiu punkty wyjazdowe powinny zacząć pracę niebawem. Zamówiły już szczepionki w Agencji Rezerw Materiałowych, która wprowadziła zmiany w samym procesie dystrybucji.

– Przesunęliśmy dostawę z poniedziałku rano. W tej chwili ponad 6 tys. dostaw realizujemy we wtorek i w środę do południa – powiedział Michał Kuczmierowski, prezes ARM.

W Polsce wykonano do tej pory ponad 2,5 mln szczepień.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl