fot. PAP/EPA

Słowacja: stan zdrowia premiera jest poważny, ale nie zagraża już życiu

Stan premier Roberta Fico jest poważny, ale nie zagraża już życiu. Poinformował przedstawiciel szpitala w Bańskiej Bystrzycy podczas porannej konferencji.

W niedzielę mijają cztery dni od zamachu na premiera Słowacji, Roberta Fico. Po niedzielnej konferencji wiemy, że jego stan nadal jest poważny, ale nie zagraża życiu. O stanie zdrowia premiera poinformował przedstawiciel szpitala w Bańskiej Bystrzycy, Milan Urbani.

– Na podstawie porannej narady lekarzy możemy stwierdzić, że stan pacjenta nie jest obecnie zagrażający życiu. Jego stan jest oczywiście bardzo poważny i potrzebuje długiego czasu i spokoju, obecnie na rekonwalescencję. Jesteśmy głęboko przekonani, że wszystko pójdzie dobrze, ale musimy jeszcze raz ostrzec, iż sytuacja zdrowotna premiera jest nadal bardzo poważna – mówił Milan Urbani.

W planach było przewiezienie premiera Roberta Fico do Bratysławy, ale wicepremier Robert Kaliniak zdementował tę opcję, twierdząc, że na razie nie jest to możliwe.

– Premier wyszedł z cienia bezpośredniego zagrożenia życia, ale jego stan jest nadal poważny i nadal wymaga intensywnej opieki medycznej, więc na pewno w najbliższej przyszłości, jak mówiłem wczoraj, nie będzie zaplanowany żaden transport, bo nie jest to nawet możliwe – zaakcentował słowacki wicepremier.

Wicepremier zwrócił się także do lekarzy zajmujących się premierem.

– Myślę, że najgorsze, czego się przynajmniej na razie obawialiśmy, już minęło, ale stan nadal jest bardzo poważny i w związku z tym trwają badania lekarzy ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy, którym jeszcze raz dziękuję za wszystko, za cuda, które wydarzyły się w ostatnich dniach. Jeszcze raz wielkie dzięki – wskazywał Robert Kaliniak.

Do zamachu na premiera Słowacji doszło w środę. Robert Fico został zraniony czterema kulami. Lokalne media podały, że sprawcą jest 71-letni Juraj C., były ochroniarz w centrum handlowym, obywatel Słowacji. W sobotę sąd przychylił się do wniosku o jego tymczasowe aresztowanie.

Strzelanina była pierwszą poważną próbą zamachu na europejskiego przywódcę politycznego od 20 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl