fot. PAP/Piotr Polak

RCB: Nadchodząca fala wezbraniowa na Wiśle może się spłaszczyć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że nadchodząca fala wezbraniowa w centralnym biegu Wisły może się spłaszczyć. Wysłany wczoraj alert do mieszkańców powiatów puławskiego, ryckiego (woj. lubelskie), zwoleńskiego i kozienickiego (woj. mazowieckie) nadal obowiązuje.

W niedzielę RCB rozesłało sms-y do mieszkańców powiatów puławskiego oraz ryckiego na Lubelszczyźnie oraz powiatów zwoleńskiego i kozienickiego na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało w nich, że w dziś i jutro w tych województwach dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle i przestrzega przed zbliżaniem się do rzek.

Dziś Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa potwierdziła PAP, że alert nadal obowiązuje.

„Fala dopiero nadchodzi, natomiast meteorolodzy przewidują, że może się spłaszczyć. Póki co nie mamy informacji, żeby działo się coś niebezpiecznego. W tym momencie nie wiadomo, czy będzie trzeba wysyłać sms-a z kolejnym alertem, czy nie. To zależy od okoliczności” – wyjaśniła Bożena Wysocka.

Dodała też, że stabilizuje się sytuacja na Podkarpaciu. W woj. małopolskim na tych obszarach, gdzie były wprowadzane stany alarmu i pogotowia przeciwpowodziowego, alarmy są sukcesywnie odwoływane. W woj. świętokrzyskim nadal jest podwyższony stan na Wiśle – nawet powyżej stanu alarmowego – ale tendencja jest spadkowa.

Stabilizuje się też sytuacja w Wilkowcach.

„Nie mamy dodatkowych sygnałów, że coś może się dziać. Mogą wystąpić deszcze, grunt jest rozmoknięty. Na razie ostrzeżenia są pierwszego stopnia” – powiedziała Bożena Wysocka.

IMGW wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla woj. śląskiego, świętokrzyskiego, północno-zachodnich powiatów woj. małopolskiego i północnych powiatów woj. podkarpackiego.

Na tych obszarach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl