PSP: Tej zimy 52 osoby zatruły się czadem – to o 19 mniej niż w zeszłym roku

W tym sezonie grzewczym odnotowano 52 ofiary zatrucia czadem, to o 19 mniej niż w zeszłym roku. Badania na Śląsku wykazały, że ponad 40 proc. osób o zagrożeniu poinformowała czujka – tak podsumowuje w piątek akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej podsumowujących kampanię wynika, że w sezonie grzewczym 2018/2019 odnotowano 3842 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla oraz 2024 poszkodowanych w tych zdarzeniach i 52 ofiary śmiertelne zatrucia czadem. Jak podkreśla w rozmowie z PAP Paweł Frątczak, wszystkie te statystyki są niższe w porównaniu z sezonem 2017/2018. Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla spadła o 501 (11 proc.), liczba poszkodowanych o 635 osób (24 proc.) oraz, jak podkreślił rzecznik, nastąpił znaczący spadek ofiar śmiertelnych – było ich o 19 mniej (27 proc.).

Jak dodał, to najlepszy wynik od sezonu 2015/2016, kiedy było 4525 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, 2849 poszkodowanych i 61 ofiar śmiertelnych. Co więcej, w porównaniu z sezonem grzewczym 2010/2011 liczba osób zatrutych czadem zmalała o ponad połowę – odnotowano wtedy 111 takich wydarzeń.

Paweł Frątczak w rozmowie z PAP wskazał, że w woj. śląskim w okresie grzewczym 2018/2019 przeprowadzono badania pokazujące w ilu miejscach, w których były podjęte interwencje związane z czadem, o zagrożeniu domownicy dowiedzieli się dzięki zamontowanej czujce. Wykazały one, że na 1145 takich zdarzeń w 462 przypadkach o zagrożeniu poinformował specjalne urządzenie.

„To jest liczba, która pokazuje, że ponad 40 proc. osób w regionie ma już czujki tlenku węgla, do czego namawiamy, (…) i że jest coraz większa świadomość ludzi w tym zakresie” – podkreślił rzecznik PSP.

Paweł Frątczak zapowiedział, że w nowym sezonie grzewczym podobne badania będą przeprowadzone także w innych regionach.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatrucia tlenkiem węgla. Kampania była realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r, kiedy jest odnotowywany wzrost pożarów i liczby zatruć czadem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl