Świętokrzyskie: strażacy apelują o niewypalanie traw. W weekend ponad 240 pożarów

Państwowa Straż Pożarna apeluje o niewypalanie traw. Tylko w miniony weekend świętokrzyscy ratownicy interweniowali przy 245 pożarach; dwie osoby zostały przyłapane na gorącym uczynku – poinformował st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.

Strażacy zwracają uwagę, że wypalanie traw od dłuższego czasu jest plagą. Wystarczy kilka cieplejszych suchych dni i wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych.

„Od początku roku strażacy wyjeżdżali już do 612 pożarów traw. Natomiast tylko w miniony weekend otrzymaliśmy 245 zgłoszeń” – powiedział st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.

Strażak zwrócił uwagę, że wciąż pokutuje przekonanie, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roślinności i pomaga użyźnić glebę.

„To nie jest prawda. Pożary traw sieją spustoszenie w środowisku naturalnym, często przenoszą się również na lasy czy zabudowania i zagrażają ludziom. W sobotę jeden z mężczyzn próbujący ugasić pożar w powiecie skarżyskim podtruł się dymem. Oprócz straży na miejsce musiał przybyć zespół ratownictwa medycznego, który udzielił mu pomocy” – podkreślił st. kpt. Marcin Bajur.

Osoby, które wypalają trawy, muszą liczyć się też z prawnymi konsekwencjami. W niedzielę świętokrzyscy policjanci przyłapali na gorącym uczynku dwie osoby wypalające trawy. Jak poinformował st. asp. Tomasz Piwowarski, oficer prasowy buskiej policji, kilkuset złotowymi mandatami zostali ukarani mieszkańcy gmin Stopnica i miejscowości Mikułowice w powiecie buskim.

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. złotych. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Z kolei Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może ukarać rolnika wypalającego trawy, zmniejszając wszystkie otrzymywane przez niego dotacje lub pozbawić go całej kwoty płatności bezpośrednich.

Policjanci zwracają uwagę, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić miejsce, gdzie często dochodzi do wypalania traw.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl