Polscy strażacy wrócili do kraju

Po dwóch tygodniach walki z żywiołem polscy strażacy powrócili do Polski. W Szwecji próbowali opanować ogień na obszarze 6,5 tys. hektarów. Polska jest z was dumna – tymi słowami w Świnoujściu polskich strażaków przywitał premier Mateusz Morawiecki.

Żadne inne państwo nie wysłało do Szwecji takiej pomocy.

– Gasiliście pożarty lasów o powierzchni ponad 6,5 tys. ha w środkowej Szwecji – akcentował gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Walka z żywiołem i ogień, który zniszczył tysiące hektarów lasów – to wyzwanie, któremu sprostali polscy strażacy.

– Drodzy strażacy, jesteśmy z was dumni. Polska jest z was dumna. Bardzo wam dziękuję – mówił premier RP witając strażaków w kraju.

Polska jest dumna, bo za sprawą strażaków po raz kolejny pokazała swoją narodową specjalność, jaką jest solidarność – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, który w Świnoujściu osobiście powitał strażaków wracających z dwutygodniowej misji.

– Ta wasza obecność tam na tamtej ziemi, to co zrobiliście w imię solidarności, w imię współpracy, jest najlepszym dowodem, że my tę solidarność; prawdziwą solidarność europejską budujemy i chcemy budować – wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

To jedna z najpiękniejszych wizytówek; wizytówek, do której przyczyniły się środki wydane na program modernizacji służb mundurowych – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

– Każda złotówka wydana na służby mundurowe, na straż pożarną, to bardzo dobrze zainwestowany pieniądz – mówił szef MSWiA.

Pieniądz, który w formie nagród, trafi też do polskich strażaków. W misję, z jaką wyruszyli strażacy, włączyła się Polska Żegluga Morska.

– Która tak ochocza zareagowała na sygnał o tym, aby państwa przewieźć do Szwecji – podkreślał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zrobiła to nieodpłatnie, na co nie było stać innych armatorów – tłumaczył minister.

– To jest chyba rola również polskiego przewoźnika, polskiego armatora, który również pełni misję; misję, którą właśnie teraz realizował – wskazywał minister Marek Gróbarczyk.

Przyczyną pożarów w Szwecji były wysokie temperatury i brak opadów. Strażakom towarzyszyły obawy o niepowodzenie akcji. Sprzyjająca pogoda pozwoliła jednak zapanować nad sytuacją, o czym funkcjonariusze mówili w rozmowach z premierem i ministrami rządu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl