Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej

fWczesnym rankiem z Krakowa po raz pięćdziesiąty trzeci wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim i przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się już w niedzielę.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze wawelskiej, w intencji Ojczyzny i piłsudczyków.

– Tak właśnie całym sobą, szukając wolności i żeby ją ciągle zdobywać wyglądał patriotyczny zryw ku wolności. Gdy 6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kampania Kadrowa – zaznaczył ks. Robert Tyrała z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Kopiec Józefa Piłsudskiego, to nie tylko symbol tamtego czasu, ale i niezwykły symbol trwania Rzeczypospolitej, symbol wielkości także osoby marszałka Józefa Piłsudskiego, ojca niepodległości – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Po to, żeby z jednej strony nigdy nie zapomniano, ale z drugiej strony po to, żeby pokazać także i potencjał tej Polski, tej wiary, tego przeświadczenia o budowaniu i konieczności ciągłego budowania silnego państwa – zaakcentował prezydent RP.

Andrzej Duda wskazał, że marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zależało na silnej, bezpiecznej Polsce. Kopiec przetrwał najtrudniejsze chwile, także okupację niemiecką i komunistyczną, kiedy dążono do zatarcia pamięci o nim.

On pokazuje kondycję naszego społeczeństwa i państwa. Kiedy Polska staje się coraz silniejsza, piękniejsza, wolna, niepodległa, dumna. Kopiec jest piękny tak, jak wtedy, kiedy go zbudowano i tak jak wygląda dzisiaj – powiedział Andrzej Duda.  

Prezydent dziękował uczestnikom marszu za kontynuowanie tradycji. Andrzej Duda wspomniał również pożegnania – pogrzeby ostatnich legionistów, w których brał udział jako harcerz – członek 5. krakowskiej drużyny „Piorun” im. Legionistów 1914 roku.

– Pamiętam tą niewielką grupę starszych panów – opartych na laseczkach, wszyscy daleko powyżej 90-go roku życia – którzy za każdy razem drżącymi głosami śpiewali: „Śpij kolego, a w tym grobie, niech się Polska przyśni tobie”. Ta wolna, która wkrótce wróciła. Także dzięki nim – podkreślił prezydent RP.

To legioniści szeptali młodym, którzy potem zostali powstańcami warszawskimi, partyzantami, by walczyli o wolną Polskę. Taka była polska rzeczywistość.

Dziękuję wam, że to, ona trwa, że nadal się szepcze i mówi młodym – <<nigdy nie możecie się zgodzić na niewolne państwo, musicie czynić wszystko, żeby budować silną Polskę>>. Dzisiaj to się dzieje, budujemy silną Polskę, ona się staje silniejsza z dnia na dzień. Wierzę w to, że będziemy to czynili dalej, razem z wami – zaznaczył Andrzej Duda.  

Jak mówił honorowy komendant marszu, szlakiem kadrówki Jan Józef Kasprzyk – nie bez powodu Józef Piłsudski zarządził, aby kompania wyruszyła nazajutrz po 50. rocznicy stracenia Romualda Traugutta i przywódców Powstania Styczniowego. Mieli być następnym pokoleniem przywracającym wiarę w niepodległość.

Kadrówka wyruszała, jako następcy Powstania Styczniowego. Jako też ci, którzy za klęskę powstania, za morze krwi i łez, niosą odwet i niosą marzenie o niepodległości – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W kopcu, zwanym też Kopcem Niepodległości lub Mogiłą Mogił złożone są ziemie z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie – pól bitewnych, miejsc stacjonowania żołnierzy, cmentarzy – związanych z walkami o niepodległość Polski – mówił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Kiedy Mojżesz stanął na świętej górze Horeb, to usłyszał z ognistego krzaka słowa od Boga: „Zdejmij sandały, bo ziemia, na której stoisz jest święta”. My dziś stajemy przed taką świętą polską ziemią – wskazał dr Jerzy Bukowski.

 

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości i 111 metrów średnicy u podstawy.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl