fot. twitter.com/nowePSL

PSL złoży projekt ustawy przewidujący 12-procentową podwyżkę dla budżetówki

PSL zapowiedziało złożenie projektu ustawy, która przewiduje podwyższenie płac w sferze budżetowej o 12 proc. To ostatni element tzw. Pakietu Społecznego Ludowców.

Działacze PSL uważają, że obecne zarobki w tej sferze są „skandalicznie niskie”. Według ich wyliczeń, propozycja będzie kosztowała ok. 8 mld zł. Politycy Kukiz’15 sceptycznie patrzą jednak na sposób, w jaki ludowcy proponują podniesienie wynagrodzeń.

Poseł Piotr Apel przyznaje, że strefa budżetowa została zaniedbana. Doprowadza to do sytuacji, że coraz trudniej jest znaleźć ekspertów, którzy chcą pracować w budżetówce.

W jego ocenie pensje można zwiększyć m.in. poprzez podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

– Pytanie, czy nie lepiej byłoby te 12 proc. dla pracowników załatwić np. podwyższając kwotę wolną od podatków i w ten sposób zwiększyć faktyczny dochód pracowników, nie wprowadzając sztucznych „giftów”, które proponują politycy, czyli najpierw zabierzemy z podatków, a później rozdamy wam z powrotem. Lepiej nie zabierać z podatków i doprowadzić do tego, że te pensje rzeczywiście wzrosną nie o 12 proc., ale może o 15 proc. i więcej, bo będzie dużo tańszy system wprowadzania tych podwyżek – wskazuje Piotr Apel.

PSL ma złożyć do Sejmu cały pakiet rozwiązań społecznych w przyszłym tygodniu.

Wśród przedstawionych wcześniej propozycji znalazły się projekty ustaw dotyczące: zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli o 1000 zł czy wprowadzenie dodatku na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl