fot. flickr.com

PSL wzywa premier i prezydenta do wyrażenia zgody na referendum ws. reformy edukacji

Wzywam premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę do wyrażenia zgody na przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji – powiedział dziś prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem, reforma edukacji to „antyreforma”.

Dzisiaj nie będę apelował, dzisiaj wzywam premier i prezydenta do przeprowadzenia i wyrażenia zgody na referendum. Oczywiście głosuje parlament, ale niech pokażą, że mogą i dotrzymują swoich obietnic składanych w kampanii wyborczej” – powiedział prezes ludowców na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, z wypowiedzi polityków PiS wynika, że nigdy nie ma dobrego momentu na przeprowadzenie referendum.

Nasze pytanie jest takie: kiedy jest ten dobry czas na przeprowadzenie referendum? Może nigdy, jeżeli referendum jest niewygodne dla PiS. Miała być „dobra zmiana”, mieli postępować inaczej, obiecywali, że będą słuchać suwerena” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem szefa ludowców, reforma edukacji to „antyreforma”, która zawiera niebezpieczne zmiany.

Premier Szydło powoływała się na swój honor, wymieniała swoje imię i nazwisko, mówiła, że zawsze będzie słuchać Polaków” – podkreślił prezes PSL i dodał, że oczekuje od premiera polskiego rządu dużo więcej niż tylko „ucieczki od tematu”.

Poseł PiS-u Iwona Michałek z sejmowej komisji edukacji była pytana o przyszłość akcji referendalnej. W jej ocenie to akcja polityczna. Na referendum ws. reformy edukacji jest za późno; opozycja mogła zaproponować plebiscyt rok temu, kiedy trwała dyskusja na ten temat – wskazuje poseł.

Jeśli chodzi o wniosek dotyczący referendum, to wiem, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w Warszawie. Minister Zalewska powiedziała, że będzie się przyglądać tej sprawie i się nad nią zastanowi. Ja uważam, że jest to tylko i wyłącznie zagrywka polityczna – podkreśla Iwona Michałek.

W miniony czwartek w Sejmie złożono ponad 910,5 tys. podpisów zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

Zgodnie z Konstytucją RP referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Reforma edukacji, w ramach której zostaną m.in. zlikwidowane gimnazja, rozpocznie się od najbliższego roku szkolnego.

 

PAP/RIRM

drukuj