PAP/Grzegorz Momot

Przyszłość UE i zwiększenie wydatków NATO na obronność tematami rozmów prezydentów Polski i Węgier w Starym Sączu

Przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej, rozszerzenie wspólnoty europejskiej oraz zwiększenie wydatków państw NATO na obronność były tematami rozmów prezydentów Polski i Węgier. Andrzej Duda i Tamas Sulyok spotkali się w piątek w Starym Sączu.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1771165623210385563

„Mówiliśmy o rozszerzeniu Unii Europejskiej, o przyjęciu do Unii nowych państw Bałkanów Zachodnich, ale mówiliśmy też o przyszłej akcesji Ukrainy. Mamy nadzieję, że wkrótce Bośnia i Hercegowina wejdzie do Unii Europejskiej. Jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, zarówno do Unii Europejskiej, jak i do NATO” – mówił Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1771185789163983125

Podczas spotkania w „cztery oczy” była także mowa o wydatkach na obronność państw NATO.

„Tutaj Polska i Węgry stają w jednej linii, bo Węgry wydają w tej chwili prawie 3 proc., a Polska wydaje 4 proc. swojego PKB na obronności, więc można powiedzieć, że pod tym względem jesteśmy w awangardzie spełnienia wymogów NATO” – oświadczył prezydent RP.

Andrzej Duda przekazał, że w związku ze zmieniającą się sytuacją w Europie i na świecie proponuje podniesienie wydatków na obronność w całym NATO do poziomu co najmniej trzech procent.

„Mamy sytuację pełnoskalowej wojny na Ukrainie, w związku z powyższym uważam, że uzasadnione jest, aby kraje NATO zaczęły ponosić takie wydatki na obronności, jakie były w czasach zimnej wojny, kiedy Rosja groziła Europie i światu agresją. Dzisiaj też grozi” – podkreślił prezydent Polski.

Prezydenci rozmawiali też o problemach rolnictwa i o decyzjach podejmowanych w tej kwestii na poziomie Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły też współpracy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, wojny w Strefie Gazy i jej wpływu na sytuację w Europie.

„Zapewniłem prezydenta Węgier, że gdyby była potrzebna pomoc w strzeżeniu granicy, to Polska ma bardzo wysoko wykwalifikowanych specjalistów – polskich strażników granicznych i w razie czego będziemy się starali służyć naszą pomocą – jeżeli taka potrzeba będzie ze strony węgierskiej” – mówił Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1771192454412189990

Prezydent Tamas Sulyok przypomniał, że przyjaźń polsko-węgierska trwa już tysiąc lat i ma bardzo głębokie korzenie w społeczeństwie węgierskim. Przypomniał także, że jego przodkowie pochodzą z Krakowa.

„Mamy wspólny los i przeznaczenie w tej części Europy i to nas łączy. Nasze narody doceniają wolność. Węgrzy i Polacy zawsze wiedzieli, że ważna jest walka o wolność. Razem możemy być w Europie wolnymi, równymi i szybko rozwijającymi się narodami. Mamy wiele wspólnych interesów w polityce zagranicznej, w tym wzmocnienie partnerstwa NATO i Unii Europejskiej” – podkreślił Tamas Sulyok.

Prezydent Węgier, nawiązując do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o konieczności zwiększenia wydatków na obronność, podkreślił, że Węgrzy są bardzo dumni z tego, że przeznaczają na ten cel więcej niż 2 proc. PKB, a rozwój w tej dziedzinie jest dla ich kraju równie ważny, jak dla Polski. Tamas Sulyok zapewnił, że Polska i Węgry są otwarte na współpracę i dialog. Zaznaczył, że właśnie dzięki dialogowi możliwe jest przybliżenie stanowisk obu krajów, także w trudnych kwestiach. Chwalił współpracę Polski i Węgier w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Prezydent Węgier zaprosił Andrzeja Dudę na obchody przyjaźni polsko-węgierskiej w przyszłym roku w Kaposvár.

Wizyta w Starym Sączu była pierwszą podróżą zagraniczną nowo wybranego prezydenta Węgier.

26 lutego węgierski parlament wybrał Tamasa Sulyoka na prezydenta kraju. Jego poprzedniczka, Katalin Novak, zrezygnowała w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby tuszującej pedofilię.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl