fot. PAP/Tomasz Gzell

Przesłanie prezydenta A. Dudy na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

My, wolni Polacy, z autentycznej potrzeby serca czcimy dziś żołnierzy drugiej konspiracji jako narodowych bohaterów. Jesteśmy wdzięczni za wzorzec miłości Ojczyzny, który nam zostawili – głosi przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy na Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1498541079137824769

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy w tych dniach oddają cześć bohaterom podziemia antykomunistycznego. Upamiętniające ich doroczne święto państwowe obchodzimy 1 marca już po raz dwunasty. W ostatnich latach – dzięki olbrzymiej pracy organizacji kombatanckich i społecznych, badaczy, dziennikarzy, artystów i wielu innych środowisk – pamięć i prawda zostały przywrócone. Wszystkim osobom i instytucjom, które się do tego przyczyniły, składam wyrazy wdzięczności i wielkiego uznania” – napisał w swoim przesłaniu prezydent RP.

Wskazał, że „historia i etos Wyklętych-Niezłomnych są obecnie ważnymi elementami dziedzictwa naszej wspólnoty”.

„Polacy licznie uczestniczą w uroczystościach i innych wydarzeniach w hołdzie ostatniemu powstaniu narodowemu. Pamięć o powojennym oporze przeciw komunistycznemu zniewoleniu pielęgnują lokalne społeczności. Czcimy heroiczną odwagę, męstwo w walce i wierność Niepodległej, za którą tak wielu Niezłomnych zapłaciło własnym życiem, długoletnim uwięzieniem, prześladowaniami. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje postawy patriotyczne” – ocenił Andrzej Duda.

Przypomniał, że „tradycja antykomunistycznego podziemia była przez ponad pół wieku przechowywana w domach rodzinnych”.

„W sferze publicznej albo nie istniała, albo stawała się celem ataków, fałszerstw, manipulacji, pomówień. Chciano ją przemilczeć, skazując na zapomnienie lub zniesławić w oczach rodaków. Z żalem wspominamy, że wpływ tej propagandy trwał jeszcze długo po upadku komunistycznego reżimu i także w wolnej Polsce nie od razu z bohaterów zdjęto ciężar klątw i oszczerstw” – podkreślił.

Prezydent RP zaznaczył, że „prawda jednak ostatecznie zwyciężyła”.

„Rzeczpospolita czci żołnierzy i działaczy drugiej konspiracji jako swoich najlepszych, najwierniejszych synów. Dzięki wysiłkom uczonych udało się odnaleźć, zidentyfikować i godnie pogrzebać szczątki wielu poległych, zamęczonych i straconych. Naukowcy stale pogłębiają naszą wiedzę o ich dziejach, a popularyzatorzy przybliżają ją szerokiej publiczności. O »leśnych« kiedyś należało milczeć, a teraz mówi się o nich głośno i uczy w polskich szkołach” – napisał prezydent.

Ocenił, że „wszystko to jest miarą olbrzymiej przemiany świadomości, jaka dokonała się na naszych oczach”.

„My, wolni Polacy, z autentycznej potrzeby serca czcimy dziś żołnierzy drugiej konspiracji jako narodowych bohaterów. Jesteśmy wdzięczni za wzorzec miłości Ojczyzny, który nam zostawili. Dlatego wielu Wyklętych–Niezłomnych stało się też ikonami kultury popularnej, a szczególnym szacunkiem obdarza ich młode pokolenie, które dorastało już po upadku komunizmu. Ten hołd płynie ze szczerego podziwu i szacunku. Wierzę głęboko, że pamięć o Niezłomnych będzie trwać wiecznie” – głosi przesłanie prezydenta RP.

PAP/TV Trwam News

drukuj