fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Prezydencki projekt dotyczący tzw. aborcji jest „kompromisowy”

Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP, nazwał „kompromisowym” prezydencki projekt dotyczący tzw. aborcji. Zdaniem ministra, ta propozycja chroni życie osób niepełnosprawnych, ale nie zmusza kobiet do traumy, jaką – jak to określił – jest świadomość ciąży z wadą letalną.

W poniedziałek Krzysztof Szczerski był pytany w Polskim Radiu o opinie w mediach dotyczące propozycji Andrzeja Dudy. Przepisy, które dopuszczają zabicie dziecka poczętego w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, krytykują m.in. obrońcy życia. Wskazują, że to wprowadzenie eugeniki do ustawy, ale także wstęp do tzw. eutanazji.

Z kolei zwolennicy tzw. aborcji uznają propozycję prezydenta za zbyt restrykcyjną. Do tych stanowisk odniósł się szef Gabinetu Prezydenta RP.

– Zawsze opinie skrajne nie będą z niego zadowolone, dlatego że jest to projekt kompromisowy. Projekt próbuje przełożyć orzeczenie na stan prawny w Polsce, aby chronić życie osób niepełnosprawnych, które mogą spokojnie żyć po urodzeniu i cieszyć się życiem. Jednocześnie ma chronić kobiety i nie zmuszać ich do traumy, jaką jest rzeczywiście świadomość rozwijania się ciąży z wadą letalną, która spowoduje, że rozwijające się życie nie dotrwa do szczęśliwego finału – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu skierował do Sejmu projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny. Ma to związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej oraz protestami, które odbywają się w całym kraju.

Prezydent stwierdził, że w przypadku tzw. wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką.

Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, ocenił, że być może – aby móc przyjąć projekt prezydenta – potrzebna będzie zmiana konstytucji. Przyznał, że nie wierzy w rozmowy z opozycją w tej sprawie, gdyż „u nich jest nastrój rewolucyjny”.

RIRM

drukuj