(fot. ipn.gov.pl)

Przeprowadzka IPN droższa niż wykupienie siedziby

Wykup obecnej siedziby IPN, byłby tańszy niż przeprowadzka instytutu do innego budynku – stwierdził w jednym z tygodników prezes IPN Łukasz Kamiński.

Przypomnijmy, Ministerstwo Finansów odmówiło IPN-owi 30 mln zł, na wykup budynku przy ul. Towarowej w Warszawie, dlatego instytut musiał zmienić swoją siedzibę. Dotychczasowy budynek kupiła inna firma i według nieoficjalnych informacji po opuszczeniu siedziby przez IPN zostanie ona wyburzona. IPN przekazał już do NIK stosowne dokumenty w tej sprawie, aby izba oceniła i mogła się do całej sytuacji ustosunkować.

– IPN przekazał NIK pakiet dokumentacji dot. budynku przy ul. Towarowej 28 w Warszawie, czyli tu, gdzie obecnie znajduje się siedziba instytutu. Wraz z całą historią inwestycji i wszystkim tym, co się wokół tego budynku działo, począwszy od jego przejęcia, czy tego kiedy to pierwszy prezes IPN zaczął w nim funkcjonować. My te dokumenty przesłaliśmy po tym fakcie, gdy właśnie Ministerstwo Finansów odmówiło IPN tej kwoty, która miała zabezpieczać wykup tego budynku – mówił Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

Poseł Ryszard Terlecki, zwraca uwagę, że obecne położenie siedziby IPN, od dawna interesowało inwestorów co mogło mieć wpływ na decyzję o przeprowadzce. Poseł nie wyklucza interwencji w tej sprawie, gdy NIK przedstawi wnioski po zapoznaniu się z dokumentacja przekazaną przez IPN.

– To miejsce jest obiektem zainteresowania jakiegoś dewelopera, stąd też i pewnie z tej strony były jakieś naciski. W każdym razie, skutek jest taki, że IPN będzie się przeprowadzać, będzie to kosztowało więcej niż wykupienie tego budynku. Możliwości oddziaływania tych osób, którym zależy na aktywnym udziale IPN w życiu publicznym, są niezwykle ograniczone. Nasze interpelacje i wnioski koalicja rządząca wyrzuca do kosza. Oczywiście będziemy interweniować i upominać się o swoje, na tyle, na ile będzie to jeszcze możliwe po wnioskach, które nadejdą z NIK – zaznaczył poseł Ryszard Terlecki.

 

RIRM 

drukuj